wojna polsko-bolszewicka

Taksonomia

Kod

Uwagi do zakresu

Noty źródłowe

Display note(s)

Terminy hierarchiczne

wojna polsko-bolszewicka

Terminy równoznaczne

wojna polsko-bolszewicka

Powiązane terminy

wojna polsko-bolszewicka

4 Opis archiwalny results for wojna polsko-bolszewicka

4 results directly related Exclude narrower terms

Julian Małecki - relacja

  • Wspomnienia katorgi Juliana Małeckiego odtworzone przez jego przyjaciela Stanisława Starowicza. Opowieśc zaczyna się od wspomnień jego najwcześniejszej młodości, nauki, utraty rodziców i następnie udziału w obronie Lwowa jako jednego z Orląt. W dalszej części relacji opowiada o udziale w wojnie polsko-bolszewickiej i o życiu i pracy w II RP. Następnie wspomina wybuch wojny, moment w którym wraz z rodziną zostają wysiedleni wgłąb ZSRR. Kolejno opisuje warunki pracy, mieszkaniowe i żywieniowe jakie zgotowało im NKWD. Opowiada w jaki sposób interweniował u ambasady polskiej w Moskwie w sprawie okrutnych warunków życiowych Polaków po amnestii. W ten sposób został mężem zaufania i organizował dostawy żywności, środków medycznych i pierwszej potrzeby dla rodaków na zesłaniu. Następnie jego historia zatoczyła koło i znów stał sie obiektem represji NKWD. Został wielokrotnie aresztowany i pobity, odmawiano mu wydania dokumentów niezbędnych do powrotu do kraju. Do kraju wrócił w 1956 roku jako wrak człowieka, zmarł zapomniany i nigdy nikt nie odpłacił mu za jego cierpienia.
  •  
  • Zakres chronologiczny: 1915-1956
  • Miejsca wydarzeń: Lwów, Chodorów (Ходорів, Ukraina), Irkuck (Иркутск, Rosja), Bodajbo (Rosja), Moskwa (Rosja).

Starowicz Stanisław, Małecki Julian

15.08.1920 Ossów

Wspomnienie bitwy pod Warszawą w 1920 r., informacja o celach i adresie Centrum Demokratycznego, informacja o celach Towarzystwa Pamięci im. Józefa Piłsudskiego w Różanie, 2 mapki ilustrujące przebieg wojny 1920 r.

Centrum Demokratyczne

Czesław Sowa - relacja

Czesław Sowa, weteran kampanii wrześniowej, opisuje prowadzenie gospodarstwa rolnego, powołanie do wojska i stacjonowanie w Brześciu nad Bugiem, udział w kampanii wrześniowej a także udział ojca w wojnie polsko-bolszewickiej.   Zakres chronologiczny: 1922–2018   Miejsca wydarzeń: Poręby Nowe (pow. miński, woj. mazowieckie), Wólka Piecząca (pow. miński, woj. mazowieckie), Brześć (Białoruś), Puchaczów (pow. łęczyński, woj. lubelskie), Warszawa (woj. mazowieckie), Lwów (Ukraina), Radzymin (pow. wołomiński, woj. mazowieckie), Garwolin (woj. mazowieckie), Biała Podlaska (woj. lubelskie), Kraków (woj. małopolskie), Giżycko (woj. warmińsko-mazurskie)

Sowa Czesław

Wspomnienia Ksawerego Jaroszuka

Wspomnienia Ksawerego Jaroszuka. W rękopisie odnajdziemy informacje o jego wczesnym dzieciństwie pod zaborami. Opisuje jak wyglądała edukacja młodzieży przed I wojną światową. Opowiada o prześladowaniach religijnych jakie dotykały unitów w carskiej Rosji. Wspomina o wojnie polsko-bolszewickiej oraz o swojej własnej służbie w 22 pułku piechoty, za sprawą której uczestniczył w wydarzeniach puczu majowego, w którym brał udział po stronie Marszałka. Po wydarzeniach majowych wstapił do policji i tak żył aż do wybuchu wojny. W drugiej części wspomnień opisuje swą niedolę podczas kampanii wrześniowej, a następnie opowiada jak wyglądała reszta wojny z jego perspektywy. Na koniec umieszcza swoje przemyślenia odnośnie stanu wiedzy historycznej, a przekłamań jakie nastepowały po wojnie w tej dziedzinie. Opisuje także jak działała służba zdrowia, opowiada jakie były warunki pracy w II RP, oraz jakie było prawo karne Polski dwudziestolecia międzywojennego.

Jaroszuk Ksawery