obyczaje

Taksonomia

Kod

Uwagi do zakresu

Noty źródłowe

Display note(s)

Terminy hierarchiczne

obyczaje

Terminy równoznaczne

obyczaje

Powiązane terminy

obyczaje

17 Opis archiwalny results for obyczaje

17 results directly related Exclude narrower terms

Pogrzeb w obrządku grekokatolickim

[Pogrzeb w obrządku grekokatolickim w rodzinie Ilnickich. Żuków, wieś położona na zachód od Obertyna, lata 60. XX w.]

Zubowski Piotr

Janina Magdzińska - relacja

Relacja Janiny Magdzińskiej dotyczącej jej przenosin na Ziemie Zachodnie i wczesnej młodości w Rychliku i Trzciance, przypadającej na lata tuż po II Wojnie Światowej; świadek koncentruje się na stosunkach sąsiedzkich i rodzinnych, wymienia osoby, które wraz z jej rodziną przyjechały na Ziemie Zachodnie z lubelszczyzny, opowiada historie z życia poszczególnych osób, zaś ze swoich doświadczeń wspomina ucieczki przed rosyjskimi żołnierzami, skorymi do gwałtów na młodych kobietach, pracę na roli i jako salowa w szpitalu w Trzciance, swoje relacje z rodziną męża i innymi rodzinami miejscowymi, opisuje też zwyczaje domowe i religijne, które starała się kontynuować w nowym miejscu zamieszkania   Zakres chronologiczny: 1945-1960   Miejsca wydarzeń: Żakowola Poprzeczna (woj. lubelskie), Rychlik (pow. czarnkowsko-trzcianecki), Trzcianka (woj. wielkopolskie), Warszawa (woj. mazowieckie), Mikołajewo (pow. czarnkowsko-trzcianecki, woj. wielkopolskie), Wałbrzych (woj. dolnośląskie)

Magdzińska Janina

Anna Wojdałowicz - relacja

Relacja Anny Wojdałowicz dotycząca jej życia na Islandii, motywów i okoliczności przyjazdu, warunków pracy, stosunków z Islandczykami i Polakami islandzkimi oraz niektórych zwyczajów islandzkich - religijnych i rodzinnych; świadek opowiada o swoich obserwacjach dotyczących Islandczyków, nieco miejsca poświęca mniejszości tajlandzkiej zamieszkującej Islandię, wyobrażeniom Polaków o Islandii i Islandczyków o Polsce, a także szkolnictwu islandzkiemu, różnicom w tej kwestii pomiędzy Polską a Islandią oraz religijności Islandczyków.   Zakres chronologiczny: 2005-2015 Miejsca wydarzeń: Białystok (woj. podlaskie), Hella (Islandia), Reykjavík (Islandia), Kraków (woj. małopolskie)

Wojdałowicz Anna

Beata Grochowska - relacja

Relacja Beaty Grochowskiej, szczegółowo opowiadającej swoje losy po przyjeździe na Islandię, zmiany pracy i miejsca zamieszkania, stosunki z Islandczykami, ich zwyczaje religijne i żywieniowe, kulturę osobistą, wychowanie dzieci oraz problemy społeczne - narkomania, alkoholizm, choroby genetyczne; wtrąca też refleksje dotyczące szkolnictwa islandzkiego i porównuje je z polskim; analizuje różnice w warunkach życia przed i po kryzysie ekonomicznym z 2008 roku, opowiada też o życiu religijnym Polaków na Islandii; relacja bogata w szczegóły i porównania warunków polskich i islandzkich.   Zakres chronologiczny: 1997-2015 Miejsca wydarzeń: Súðavík (Islandia), Bíldudalur (Islandia), Selfoss (Islandia), Reykjavik (Islandia), Rzym (Włochy), Kraków (woj. małopolskie), Ísafjörður (Islandia), Patreksfjörður (Islandia), Flúðir (Islandia),Vestmannaeyjar (Islandia), Gdańsk (woj. pomorskie), Zamość (woj. lubelskie), Świnoujście (woj. zachodniopomorskie), Zakopane (woj. małopolskie)

Grochowska Beata

Justyna Broniszewska - relacja

Relacja Justyny Broniszewskiej zamieszkałej na Islandii od 2006 roku, dotycząca jej życia na Islandii, doświadczeniach związanych z pracą, rozwojem zawodowym, kontaktów z Islandczykami i Polakami islandzkimi; świadek opowiada też o szkolnictwie islandzkim zestawiając je z polskim, dokonuje wielu ocen Polaków i Islandczyków, wspomina też o przekazywaniu swoim dzieciom kultury polskiej i języka polskiego; wplata w tok narracji wiele interesujących szczegółów dotyczących życia codziennego na Islandi: zwyczajów islandzkich, opieki społecznej, banków itp.; końcówkę wywiadu poświęca swojej pasji malarskiej i dwóm wystawom, jakie jej poświęcono.   Zakres chronologiczny: 2005-2015   Miejsca wydarzeń: Hvolsvöllur (Islandia), Łódź (woj. łódzkie), Białystok (woj. podlaskie), Akureyri (Islanida), Reykjavík (Islandia), Kraków (woj. małopolskie)

Broniszewska Justyna

Magdalena Przewłocka - relacja

Relacja Magdaleny Przewłockiej, zamieszkałej na Islandii od 2006 roku, opowiadającej o okolicznościach przyjazdu na Islandię, kwestiach związanych ze znalezieniem pracy i miejsca zamieszkania - szczególnie w kontekście kryzysu w 2008 roku - szkolnictwie islandzkim, miejscowych obyczajach i kwestii wychowania dzieci w dwóch kulturach - polskiej i islandzkiej; mówi też o roli związków zawodowych w kraju, a także sposobach spędzania wolnego czasu - spotkaniach z przyjaciółkami, wyjazdach do domków letniskowych; w relacji pojawia się dużo szczegółów związanych z funkcjonowaniem na Islandii.   Zakres chronologiczny: 2006-2015 Miejsca wydarzeń: Hella (Islandia), Reykjavik (Islandia), Suðurlands (region Islandii), Białystok (woj. podlaskie)

Przewłocka Magdalena

Ryszard i Jadwiga Hukało - relacja

Relacja Ryszarda i Jadwigi Hukało, zamieszkałych na Islandii od 2008 roku, koncentrująca się wokół wątków: przyrody islandzkiej i jej wpływu na życie mieszkańców, obyczajów islandzkich (zachowania, postawy, sposoby spędzania wolnego czasu, kuchnia) i zmian pod wpływem Polaków, stosunków Polaków z Islandczykami, warunków życia na Islandii, doświadczeń z administracją państwową i opieką medyczną, społecznych problemów Islandii; nieco mniej miejsca świadkowie poświęcają stosunkom z Polakami, analizując charakter Polonii islandzkiej, oraz kwestiom zawodowym - doświadczeniom z zakładów pracy, stosunkom pomiędzy pracownikami różnych narodowości i przynależności do związków zawodowych; relacja bogata w szczegóły i obserwacje społeczne, także względem innych narodowości zamieszkującym Islandię.   Zakres chronologiczny: 2006-2015 Miejsca wydarzeń: rejon rzeki Jökulsá (Islandia), Hveragerði (Islandia), okolice Reykjaviku (Islandia), Reykjavik (Islandia),  Keflavik (Islandia), Warszawa (woj. mazowieckie)

Hukało Ryszard

Tomasz Chrapek - relacja

Relacja Tomasza Chrapka, zamieszkałego na Islandii od 2007 roku, szefa islandzkiego oddziału fundacji Projekt: Polska, dotycząca jego przyjazdu na Islandię i rozwoju kariery i działalności społecznej; świadek wspomina swój turystyczny pobyt na wyspie w 2006 r. i pierwszą pracę w Akureyri, następnie opowiada o nauce języka islandzkiego, działalności polonijnej, pracy przy tworzeniu interfejsów do komunikacji osób niepełnosprawnych; dużo miejsca poświęca mediom islandzkim, ich lokalnej charakterystyce i stosunku do emigrantów; porusza też wątki dotyczące kultury i religijności Islandczyków.   Zakres chronologiczny: 2006-2015   Miejsca wydarzeń: Częstochowa (woj. śląskie), Kraków (woj. małopolskie), Akureyri (Islandia), Reykjavik (Islandia)

Chrapek Tomasz

Monika Wojsław i Katarzyna Olichwier - relacja

Relacja Moniki Wojsław, zamieszkałej na Islandii od 2007 roku, dotycząca jej życia i pracy na Islandii, obserwacji przyrody islandzkiej i zachowań Islandczyków, porównania warunków pracy i warunków bytowych w Polsce i na Islandii; świadek opisuje też okoliczności i motywy swojego przyjazdu na Islandię.   Katarzyna Olichwier, zamieszkała na Islandii od 2014 roku, odpowiadając na te same lub podobne pytania porusza te same wątki, ale jej wypowiedzi są dużo krótsze i uboższe w szczegóły.   Zakres chronologiczny: 2007-2015   Miejsca wydarzeń: Ełk (woj. warmińsko-mazurskie), Reykjavik (Islandia)

Wojsław Monika

Marian Ziółkowski - relacja

Relacja Mariana Ziółkowskiego, dotycząca życia na Ziemiach Zachodnich w latach powojennych, kontaktach ludności polskiej i niemieckiej, powstaniu PGR-ów oraz działalności zespołu muzycznego, którego był współzałożycielem. Marian Ziółkowski opisuje zabawy weselne, na których koncertuje oraz tradycje świąteczne. Porusza również temat działaności Rady Gminy oraz ratowania zakładów pracy po upadku systemu komunistycznego w 1989 roku.   Zakres chronologiczny: 1945-1990   Miejsca wydarzeń: Gardna Wielka (pow. słupski, woj. pomorskie), Słupsk (pow. słupski, woj. pomorskie), Kluki (pow. słupski, woj. pomorskie), Częstochowa (woj. śląskie), Czołpino (pow. słupski, woj. pomorskie), Smołdziński Las (pow. słupski, woj. pomorskie), Ustka (pow. słupski, woj. pomorskie), Kobylnica (pow. słupski, woj. pomorskie), Działoszyn (pow. pajączyński, woj. łódzkie), Łódź (woj. łódzkie)

Ziółkowski Marian

Barbara Wolak - relacja

Barbara Wolak, z domu Deręgowska, emerytowana nauczycielka matematyki; opisuje proces osadnictwa w miejscowości Ryjewo po II Wojnie Światowej. Wiele uwagi poświęca budowaniu relacji z osobami przybyłymi z różnych stron Polski oraz pozostałą w Ryjewie, autochtoniczną ludnością niemiecką. W relacji znajduje się także opis funkcjonowania placówek edukacyjnych w Ryjewie.   Zakres chronologiczny: 1945-2016   Miejsca wydarzeń: Czubajowizna (pow. wołomiński, woj. mazowieckie), Ryjewo (pow. kwidzyński, woj. pomorskie), Kwidzyn (woj. pomorskie), Warszawa (woj. mazowieckie), Gdańsk (woj. pomorskie), Sierpc (pow. sierpiecki, woj. mazowieckie), Wąbrzeźno (pow. wąbrzeski, woj. kujawsko-pomorskie), Wołomin (woj. mazowieckie), Sztum (woj. pomorskie)

Wolak Barbara

Władysława Ginter - relacja

Władysława Ginter z domu Kwoka, opisuje dzieniństwo w przedwojennej wsi na Podkapaciu oraz życie codzienne w powojennej Opolszczyźnie. Autorka opowiada o działalności organizacji charytatywnych, głównie Caritasu a także o stanie wojennym i internowaniu, którego doświadczyła.   Zakres chronologiczny: 1940-1992   Miejsca wydarzeń: Bratkowice (pow. rzeszowski, woj. podkarpackie), Dzierżowniów (woj. dolnośląskie), Prudnik (pow. prudnicki, woj. opolskie), Sędziszów (pow. jędrzejowski, woj. świętokrzyskie), Rzeszów (woj. podkarpackie), Jelenia Góra (woj. dolnośląskie), Opole (woj. opolskie), Zduńska Wola (woj. łódzkie)

Ginter Władysława

Genowefa Moś - relacja

Genowefa Moś, z domu Turoń, opisuje początek wojny na Kresach Wschodnich, wywiezienie w głąb Syberii, lata powojenne na Ziemiach Zachodnich, zwyczaje religijne, kulinarne oraz relacje rodzinne i rówieśnicze, zarówno na Syberii, jak i w powojennej Opolszczyźnie.   Zakres chronologiczny: 1935-1989   Miejsca wydarzeń: Marianka (dziś Marjaniwka, Ukraina), Krasnojarsk (Rosja), Warszawa (woj. mazowieckie), Namysłów (woj. opolskie), Olkusz (woj. małopolskie), Kraków (woj. małopolskie), Bibice (pow. krakowski, woj. małopolskie), Rzeszów (woj. podkarpackie), Tarnopol (Ukraina), Chodaczków Wielki (obw. tarnopolski, Ukraina), Poznań (woj. wielkopolskie), Szczecin (woj. zachodniopomorskie), Wrocław (woj. dolnośląskie), Wieliczka (woj. małopolskie), Włoszczowa (woj. świętokrzyskie), Rychtal (pow. kepiński, woj. wielkopolskie), syców (pow. oleśnicki, woj. dolnośląskie), Kępno (woj. wielkopolskie)

Moś Genowefa

Helena Stamporowska - relacja

Helena Stamporowska opisuje wyjazd na prace przymusowe do podwiedeńskiej miejscowości Marchegg, przyjazd na tzw. Ziemie Odzyskane, relacje pomiędzy ludnością niemiecką, a polskimi osadnikami, powojenne życie codzienne, tradycje i obyczaje.   Zakres chronologiczny: 1931-1990   Miejsca wydarzeń: Rajsko (pow. oświęcimski, woj. małopolskie), Oświęcim (woj. małopolskie), Marchegg (Austria), Wieluń (woj. łódzkie), Słupsk (woj. pomorskie), Gardna Wielka (pow. słupski, woj. pomorskie), Stojcino (pow. słupski, woj. pomorskie), Smołdziński Las (woj. pomorskie)

Stamporowska Helena

Dzień wagarowicza

uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sobótce idący topić marzannę w pierwszy dzień wiosny 1973 r.

Kokurewicz Stanisław

Dzień wagarowicza

uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sobótce idący topić marzannę w pierwszy dzień wiosny 1973 r.

Kokurewicz Stanisław