Malczyce (pow. średzki, woj. dolnośląskie)

Taxonomy

36 Archival description results for Malczyce (pow. średzki, woj. dolnośląskie)

36 results directly related Exclude narrower terms

Zaświadczenie meldunkowe

okazicielem zaświadczenia Donat Korzeniowski, ur. w m. Pikowce, właśc. Pikowiec; dziś: Pykowec', Ukraina, pow. Koziatyn, zamieszkały w m. Małoszyn tymczasowa powojennanazwa Malczyc, pracownik tamtejszej cukrowni;

Zarząd Gminny w Małoszynie

Kazimiera Jewłoszewicz - relacja

Krótka relacja Kazimiery Jewłoszewicz dot. powojennych przesiedleń, przyjazdu na Dolny Śląsk, relacji z ludnością niemiecką i życia codziennego.   Zakres chronologiczny: 1944 - 1950.   Miejsca wydarzeń: Żydaczów (Ukraina), Malczyce (pow. ś... »

Jewłoszewicz Kazimiera

Zofia Korzeniowska - relacja

Relacja Zofii Korzeniowskiej dot. dzieciństwa i młodości na terenie Ukraińskiej SRR, II wojny światowej, przyjazdu do Polski w 1946 roku, osiedlenia się na ziemiach zachodnich i życia codziennego.   Zakres chronologiczny: 1922 - 1981.   Miejsca ... »

Korzeniowska Zofia

Kazimierz Korzeniowski - relacja

Relacja Kazimierza Korzeniowskiego, w której pierwszy fragment jest opisem fotografii rodzinnych oraz historii życia stryja - Franciszka Korzeniowskiego, w drugiej część relacji opisuje swoje doświadczenia jako działacza "Solidarności" w Państwowym Zakł... »

Korzeniowski Kazimierz

Stefania Szumlakowska - relacja

Krótka relacja Stefanii Szumlakowskiej dot. II wojny światowej, ataków ukraińskich band na ludność polską, ucieczki z rodzinnej wsi a później przyjazdu na zachód. Zakres chronologiczny: 1939- 1960. Miejsca wydarzeń: Zaleszczyki (obw. tarnopolski, Ukraina)... »

Szumlakowska Stefania

Aleksander Gucz - relacja

Krótka relacja Aleksandra Gucza dot. jego przeżyć wojennych, przymusowego pobytu na Ukrainie, ciężkiej sytuacji rodzinnej. Świadek myli wiele faktów historycznych. Zakres chronologiczny: 1939 - 1960. Miejsca wydarzeń: Tomaszów Lubelski (woj. lubelskie), ... »

Gucz Aleksander

Genowefa Skiba - relacja

Wspomnienia Genowefy Skiby dotyczące życia codziennego na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej, repatriacji, osadnictwa i życia codziennego na Ziemiach Odzyskanych, stosunków z miejscową ludnością, nauki i pracy w szkolnictwie, kresowych tradycji ... »

Skiba Genowefa

Władysław Skiba - relacja

Wspomnienia Władysława Skiby dotyczące represji, jakich dopuszczali się przedstawiciele władz na mieszkańcach Kulina i okolic podczas kolektywizacji, w ramach walki z opozycją antykomunistyczną, z Kościołem i przejawami oporu społecznego; świadek ... »

Skiba Władysław

Anna Strzelczyk - relacja

Relacja Anny Strzelczyk, wspominająca zakończenie I Wojny Światowej w jej rodzinnej wsi oraz swoje losy podczas II Wojny Światowej; okresowi międzywojennemu świadek poświęca ledwie kilka zdań, wspomina rodzinę niemiecką, u której pracowała sezonowo, ... »

Strzelczyk Anna

Aniela Sławik - relacja

Relacja Anieli Sławik dotycząca czasu II Wojny Światowej w Łopusznej na Ukrainie, zbrodni ukraińskich popełnianych na ludności polskiej, zakończenia wojny, ucieczki przed banderowcami, drogi na tzw. Ziemie Odzyskane i pierwszych lat w nowym miejscu ... »

Sławik Aniela

Bolesław Dul - relacja

Relacja Bolesława Dula, kresowiaka, kaprala LWP, dotycząca życia w Horodkowie przed wojną, wywózki do Rosji i pracy przymusowej w tartaku, powołania do I Armii Wojska Polskiego, i służby w 5. pułku piechoty 2. Warszawskiej Dywizji Piechoty oraz ... »

Dul Bolesław

Lesław Miller - relacja

Lesław Miller opisuje dzieciństwo we Lwowie, studia dziennikarskie, założenie gazety "Nowiny Jeleniogórskie" w 1958 roku, pracy w "Słowie Polskim" w latach 70tych, działalność wydawniczą w okresie PRL i współcześnie.   Zakres chronologiczny: 1937-200... »

Miller Lesław

Stanisław Nidecki- relacja

Relacja Stanisława Nideckiego opisuje organizacje życia w powojennych Malczycach, podjęcie pracy na kolei, wznowienie działalności fabryki papieru, sytuacje rodzin Niemieckich. Przeprowadzka do Wrocławia z żoną.Zakres chronologiczny: 1945-1960 Miejsca ... »

Nidecki Stanisław

Jerzy Walczyński - relacja

Jerzy Walczyński opisuje dzieciństwo podczas II Wojny Światowej, wejście wojsk niemieckich i radzieckich, ukrywanie się w lasach, zbrodnie UPA na rodzinie świadka, wywiezienie sióstr na roboty przymusowe do fabryki amunicji w Niemczech, wyjazd na Ziemie ... »

Walczyński Jerzy

Ryszard Ćwikliński - relacja

Ryszard Ćwikliński rozpoczyna swoją relację od momentu wywiezienia jego całej rodziny (łącznie 5 osób) w bydlęcych wagonach na Syberię. Opisuje warunki w jakich przyszło im jechać oraz mieszkać. Podjęcie pracy w kołchozie przez ojca, życie codzienne w ł... »

Skiba Roman

Praca konkursowa pt. Moje korzenie. Mój ród

Praca pt. Moje korzenie. Mój ród została napisana w 2002 r. przez uczennicę I Liceum Ogólnokształcącego w Środzie Śląskiej, Wiktorię Sudoł, na podstawie wspomnień jej dziadków ze strony matki i dotyczy historii dwóch rodzin: Kosieckich i Skrętkowiczów. ... »

Sudoł Wiktoria

Zarys powojennej historii Malczyc

Krótki zarys pierwszych lat powojennej historii Malczyc. Opracowanie opiera się głównie na dokumentach Gminnej Rady narodowej w Małoszynie (ówczesna nazwa Malczyc) z Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Zakres chronologiczny 1945-1950

Stowarzyszenie Sympatyków Malczyc i Okolic

Bogumiła Stachów

Relacja rozpoczyna się od opisu pracy przymusowej w Niemczech mamy Świadka. W dalszej części skupia się ona na powojennej historii rodziny Bogumiły Stachów na Ziemiach Zachodnich: życie codzienne na wsi, relacje z niemieckimi właścicielami gospodarstw, ... »

Kucharski Wojciech

Zaświadczenie meldunkowe

  • PL OPiP IX-1-1-360
  • Jednostka archiwalna
  • 1946-05-21
  • Part of Zasoby Cyfrowe

okazicielem zaświadczenia Donat Korzeniowski, ur. w m. Pikowce, właśc. Pikowiec; dziś: Pykowec', Ukraina, pow. Koziatyn, zamieszkały w m. Małoszyn tymczasowa powojennanazwa Malczyc, pracownik tamtejszej cukrowni;

Zarząd Gminny w Małoszynie