- PL OPiP V-3-5-46
- Jednostka archiwalna
- 1973
Część z Zbiory fotograficzne
Wypoczynek wrocławian na Basenie Olimpiskim
Nowak Zbigniew
18 results directly related Exclude narrower terms
Część z Zbiory fotograficzne
Wypoczynek wrocławian na Basenie Olimpiskim
Nowak Zbigniew
Wezwanie do udziału w manifestacji
Część z Dokumenty Życia Społecznego
Inc. W tym roku mija 21 rocznica wydarzeń marcowych.Expl. Liczymy, że prócz młodzieży w manifestacji weźmie udział duża część społeczeństwa, które uważa wolne wybory do Sejmu i innych organów przedstawicielskich za niezbedny warunek wyjścia Polski z obecnego kryzysu.
Agencja Informacyjna Solidarności Walczącej
Część z Dokumenty Życia Społecznego
Seria I, nr 000867; wystawiona dla: Sotyris Paskos; na odwrociu pieczęć okrągła z napisem: Kuria Metropolitalna Wrocławska.
Kuria Metropolitalna Wrocławska
Relacja Anny Łaski dotyczy rozdzielenia rodziny na początku wojny, ewakuacji z Kamionki Małej, zamordowania rodziny Łasków mieszkających na Czyściaku, przez banderowców, a także późniejszego życia na Ziemiach Zachodnich i Północnych.
Łaska Anna
Relacja Karola Mazurkiewicza dotyczy losów rodziny pochodzących z Obertyna, lata wojenne w Obertynie, przyjazdu i nowego życia na Ziemiach Zachodnich i Północnych.
Mazurkiewicz Karol
Relacja dotczy dzieciństwa w Obertynie, losów rodziny podczas lat wojennych, przesiedlenia i powojennego życia na Ziemiach Zachodnich.
Samulewski Marian
Relacja biograficzna Marii Kawińskiej dotyczy życia w przedwojennym Obertynie, losów mieszkańców Obertyna, przesiedlenia na Ziemie Zachodnie i Północne i organizacji życia po wojnie.
Kawińska Maria
Relacja biograficzna Eugenii Krzywkowskiej dotyczy przedwojennego Obertyna, relacji ukraińsko-polskich, społeczności żydowskiej w Obertynie, wywózek na Sybir oraz Rzezi wołyńskiej poczas II wojny światowej, przesiedlenia na Ziemie Zachodnie i Północne i organizacji życia w latach powojennych.
Krzywkowska Eugenia
Relacja biograficzna Józefy Szczepuły, dotyczy losów rodzin zamieszkałych w Obertynie, działalności UPA w okolicach Obertyna, życia codziennego podczas wojny, przesiedlenia na Ziemie Zachodnie i Północne, organizacji powojennego życia.
Szczepuła Józefa
Relacja Józefa Palczyńskiego dotyczy życia w przedwojennym Obertynie, II wojny światowej na Kresach, przesiedlenia na Ziemie Zachodnie i Północne, organizacji powojennego życia, społeczności osób przesiedlownych z Obertyna.
Palczyński Józef
Relacja Adama Jezierskiego, profesora nauk chemicznych oraz rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, dotyczy studiów na wydziale Nauk Matematycznych, Fizycznych i Chemicznych na Uniwersytecie Wrocławskim, kariery naukowej, zdobywania kolejnych stopni naukowych i stanowisk na Uniwersytecie, perspektyw rozwoju oraz badań naukowych.
Jezierski Adam
Relacja Alicji Szastyńskiej-Siemion
Relacja Alicji Szastyńskiej-Siemion, profesor w Zakładzie Filologii Greckiej Instytutu Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dyrektor Instytutu Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, dotyczy studiów i pracy naukowej na Uniwersytecie Wrocławskim, a także życia przed wojną, okupacji niemieckiej i radzieckiej, stalinizmu w Polsce, wydarzeń 1956 roku, wydarzeń Marca 1968 i inwazji na Czechosłowację.
Szastyńska-Siemion Alicja
Relacja Zbigniewa Kwaśnego, profesora nauk humanistycznych, specjalizującego się w demografii historycznej i historii gospodarczej, dotyczy przedwojennego i wojennego okresu dzieciństwa, przyjazdu do Wrocławia, okresu studiów, pracy na stanowisku asystenta Katedry Historii Gospodarczej, odwiedzin w niemieckich archiwach, nawiązywania do lwowskich korzeni w Instytucie Historii, kontaktów z profesorami Maleczyńskim, Czaplińskim i Inglotem, a także działalności Towarzystwa Miłośników Historii.
Kwaśny Zbigniew
Część z Archiwa osobiste i kolekcje
List prof. Mariana Morelowskiego (1884-1963) historyka sztuki do biskupa Kominka w sprawie Jana Kaczmarkiewicza (1904-1989), artysty malarza.
kościół katolicki
Relacja biograficzna Zofii Machoń dotyczy dzieciństwa, pracy w okresie przedwojennym, trudów życia w PRL, emigracji rodziny do Stanów Zjednoczonych Ameryki i Kanady. Świadek odpowiada również na pytania z kwestionariusza "100 100-latkó na 100-lecie".
Machoń Zofia
Relacja Józefa Bałuczyńskiego, pastora kościoła zielonoświątkowego, dotyczy dzieciństwa na Podolu, pracy przymusowowej w czasie II wojny, wyjazdu na front niemiecki, powojennej działalności ewangelizacyjnej wśród młodzieży, organizacji zborów zielonoświątkowych na Pomorzu. W końcówce nagrania świadek odpowiada na pytania z kwestionariusza "100 100-latków na 100-lecie".
Bałuczyński Józef
Relacja Marianny Wesołowskiej dotyczy dzieciństwa i żcyia na wsi, warunków życia w okresie niemieckiej okupacji i życia w czasach współczesnych.
Wesołowska Marianna
Relacja biograficzna Zofii Frasuniak dotyczy głównie wydarzeń II wojny światowej, wysiedleń młodzieży, działań partyzantów w okolicach Sieradza, trudów życia codziennego. W dalszej części relacji świadek odpowiada na pytania z kwestionariusza "100 100-latków na 100-lecie".
Frasuniak Zofia
Relacja Aleksandra Tarnawskiego
Relacja biograficzna Aleksandra Tarnawskiego, żołnierza Armii Krajowej, majora Wojska Polskiego, dotyczy dzieciństwa, studiów na Uniwersytecie Lwowskim na Wydziale Chemii, dołączenia do tworzącej się armii pod dowództwem generała Sikorskiego we Francji, emigracji na Węgry, przedostania się do Francji i Wielkiej Brytani, konspiracyjnych wojskowych szkoleń, desantowania do Polski, pracy w Polskim Radiu w Warszawie, okresu powojennego spędzonego w Warszawie i życia zawodowego związanego z Politechniką Gliwicką.
Tarnawski Aleksander
Relacja biograficzna Leona Kalety, żołnierza 3. Pułku Piechoty Legionów, członka Batalionów Chłopskich, organizatora Koła Młodzieży „Wici” oraz rolniczej Solidarności w Sobowicach, dotyczy przedwojennej edukacji, służby wojskowej na Kresach, udziału w kampanii wrześniowej, działalności partyzantckiej, organizacji pomocy dla Powstańców Warszawskich, działalności społeczno-kulturalnej, służby w oddziałach ochrony pogranicza na Podolu, założenia rolniczej Solidarności w Sobowicach. W drugiej części świadek odpowiada na pytania z kwestionariusza "100 100-latków na 100-lecie".
Kaleta Leon
Relacja biograficzna Bronisławy Suzańskiej dotyczy życia w przedwojennym Husiatynie, m.in. założenia Kasy Stefczyka, osobistych doświadczeń związanych z II wojną światową, wkroczenia Armii Czerwonej, następnie wojsk niemieckich, a także żołnierzy węgierskich. Dalsza opowieść dotyczy przyjazdu na Ziemie Zachodnie, pracy w gospodarstwie, kilkumiesięcznego wyjazdu do Australii, w latach 80. XX wieku. Na zakończenie świadek odpowiada na pytania przygotowane w ramach projektu „100 100-latków na 100-lecie”.
Suzańska Bronisława
Relacja biograficzna Jana Glazy dotyczy przedwojennego życia codzinnego, wojny w Osiecznej, przymusowego wcielenia do Wehrmachtu, służby wojskowej we Francji, wyjazdu z wojskiem do Norwegii, codzienność życia w służbie wojskowej, powojennej rzeczywistości w Osiecznej, pracy w nadleśnictwie i na kolei. W drugiej części świadek odpowiada na pytania z kwestionariusza "100 100-latków na 100-lecie".
Glaza Jan
Relacja Zbigniewa Domosławskiego
Relacja Zbigniewa Domosławskiego, profesora nauk medycznych, majora Wojska Polskiego, dotyczy młodości w Kopyczyńcach, edukacji w gimnazjum we Lwowie oraz nawrocławskiej Akademii Medycznej, świadek koncentruje się na okresie rządów Józefa Piłsudskiego, a także okresie PRL. Odpowiada na pytania z kwestionariusza do projektu "100 100-latków na 100-lecie".
Domosławski Zbigniew
Relacja biograficzna Haliny Węglińskiej dotyczy dorastaniu w Łowiczu, członkostwa w Towarzystwie „Sokół”, działalności konspiracyjnej podczas wojny, aresztowania, wywózki do Auschwitz-Birkenau i stracenia pierwszego męża. Dalsza część relacji dotyczy powojennego życia, a kończy się porównaniem przedwojennych czasów z sytuacją powojenną.
Węglińska Halina
Część z Archiwa osobiste i kolekcje
List do biskupa Kominka z propozycją wprowadzenia cyklicznej rocznicy uroczystości "Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa" na dziesięciolecie aktu z 28.10.1951 r.
kościół katolicki
Część z Zbiory fotograficzne
Zbieg ulic Świdnickiej i Oławskiej, widoczny wjazd na rynek.
Arczyński Stefan
Część z Zbiory fotograficzne
N/z pociąg kwiatowy przygotowany przez PAFAWAG Wrocław na wrocławskie Święto Kwiatów. Pociąg stoi na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu.
Nowak Zbigniew
Leszek Budrewicz/Jak minął dzień?
Część z Dokumenty Życia Społecznego
Księża zmarli od ostatniej konferencji rejonowej
Część z Archiwa osobiste i kolekcje
Księża zmarli od ostatniej konferencji rejonowej duchowieństwa (od 19 kwietnia 1961 r.).
kościół katolicki
Część z Archiwa osobiste i kolekcje
Informacja dotycząca nowych dekanatów i nowych dziekanów powołanych na terytorium Polski.
kościół katolicki
Relacja biograficzna Franciszki Płaksej dotyczy czasów przedwojennych, m.in strajków robotników we Lwowie w 1936 roku, ukrywanie się w wynajmowanym mieszkaniu w czasie wojny w celu uniknięcia aresztowania, życia w powojennej rzeczywistości, najpierw w Zamościu, następnie w Gdyni oraz we Wrocławiu.
Płaksej Franciszka
Relacja Janiny Wąsacz dotyczy okresu II wojny światowej w Warszawie: getta warszawskiego, Powstania Warszawskiego, rzezi Woli, pobytu w obozie przejściowym na tzw. Zieleniaku, wywiezienia do obozu pracy Dulag 121 Pruszków, przyjazdu na Ziemie Zachodnie, trudów powojennego życia. W czasie wywiadu świadek odpowiada na pytania z kwestinonariusza "100 100-latków na 100-lecie".
Wąsacz Janina
Relacja Stanisława Kowalskiego
Relacja biograficzna Stanisława Kowalskiego dotyczy dzieciństwa, lat II wojny światowej oraz życia codziennego w powojennej rzeczywistości. Pierwszą część nagrania stanowi wywiad biograficzny, w drugiej części nagrania świadek odpowiada na pytania z kwestionariusza.
Kowalski Stanisław
Relacja Władysławy Śniatyńskiej
Relacja biograficzna Władysławy Śniatyńskiej dotyczy życia podczas II wojny światowej, pobytu w obozie pracy w Oldenburgu oraz życia codziennego w powojennej rzeczywistości. Pierwszą część nagrania stanowi wywiad biograficzny, w końcówce nagrania świadek odpowiada na pytania z kwestionariusza.
Śniatyńska Władysława
Część z Zbiory fotograficzne
N/z młoda para przed ołtarzem z księdzem proboszczem Honoriuszem Podleśką w pw. Św. Antoniego na wrocławskich Karłowicach.
Nowak Zbigniew
Część z Zbiory fotograficzne
N/z młoda para przed ołtarzem z proboszczem Honoriuszem Podleśką w kościele pw. Św. Antoniego na wrocławskich Karłowicach.
Nowak Zbigniew
Część z Zbiory fotograficzne
N/z śnieg.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z dzieci zjeżdżają na sankach.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z dzieci na śniegu.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z śnieg.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z dzieci na śniegu.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z dzieci zjeżdżają na sankach.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z dzieci w sypialni.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z dzieci w sypialni.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z nogi narciarza na śniegu.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopcy z nartami i sankami na śniegu.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z dziewczynki na łóżkach w sypialni.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopcy na łóżkach w sypialni.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z obiad w stołówce, dzieci przy stolikach.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z grzejnik i suszące się buty.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopcy z ręcznikami.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopcy przy umywalkach.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopcy przy umywalkach.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopcy w świetlicy czytają gazety; widoczny tytuł "Na przełaj".
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z obiad w stołówce.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z śnieg.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z zaśnieżone drzewo.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z obiad w stołówce.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z obiad w stołówce.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z obiad stołówce, dwaj chłopcy nalewają zupę z wazy.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z młodzież w stołówce podczas obiadu.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z grupa młodzieży, chłopiec z sankami. W tle las.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopcy przy stoliku czytają gazety.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z grupa młodzieży na śniegu.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z śnieg.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z grupa młodzieży maszeruje po śniegu.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z grupa młodzieży maszeruje po śniegu, w tle las.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopiec z nartami, zimowy krajobraz górski.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z dzieci z sankami na zboczu wzgórza.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopiec z nartami, zimowy krajobraz górski.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z śnieg, drzewa, fragment budynku.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z grupa dzieci z sankami.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopcy z sankami.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z las, śnieg.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z uszkodzona ławka ogrodowa na śniegu.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopcy na nartach.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopiec z nartami leży na śniegu.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z dzieci na nartach i sankach na zboczu wzgórza.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z dzieci na nartach i sankach na zboczu wzgórza.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z dzieci na nartach i sankach na zboczu wzgórza.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z dzieci na sankach.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopcy na śniegu.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopcy na śniegu na zboczu wzgórza.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopcy z sankami na zboczu wzgórza.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopiec zjeżdża na sankach ze zbocza.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopcy czytają gazety przy stole ("Świat Młodych").
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z górski krajobraz, śnieg.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopcy zjeżdżają na sankach.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z śnieg.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z śnieg i rozmazana postać narciarza.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z trzy dziewczynki pozują na tle posłanych łóżek.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
Podseria 55 fotografii czarno-białych z kolonii zimowych w Karpaczu dla dzieci pracowników Polaru.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
Zebranie SZSP ( Socjalistycznego Związku Studentów Polskich) w sali im. Hugo Steinhausa
Daleczko Tadeusz
Część z Zbiory fotograficzne
Zebranie SZSP ( Socjalistycznego Związku Studentów Polskich) w sali im. Hugo Steinhausa
Daleczko Tadeusz
Zakłady Zmechanizowanego Sprzętu Domowego Predom-Polar
Część z Zbiory fotograficzne
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
Zebranie SZSP ( Socjalistycznego Związku Studentów Polskich) w sali im. Hugo Steinhausa
Daleczko Tadeusz
Część z Zbiory fotograficzne
Zebranie SZSP ( Socjalistycznego Związku Studentów Polskich) w sali im. Hugo Steinhausa
Daleczko Tadeusz
Pomnik " Ofiar Grudnia '70" Gdynia
Część z Zbiory fotograficzne
Pomnik Ofiar Grudnia'70, po odsłonięciu 17 grudnia 1980r w pobliżu Stoczni im. Komuny Paryskiej.
Daleczko Tadeusz
Tydzień sportu Zakładów Zmechanizowanego Sprzętu Domowego Polar.
Część z Zbiory fotograficzne
Podseria 32 fotografii przedstawiających uroczyste otwarcie płyty boiska w ramach obchodów Tygodnia Sportu.
Gardziejewski Tomasz
Pomnik " Ofiar Grudnia '70" Gdynia
Część z Zbiory fotograficzne
Pomnik Ofiar Grudnia'70, po odsłonięciu 17 grudnia 1980r w pobliżu Stoczni im. Komuny Paryskiej.
Daleczko Tadeusz