Bajtel. Pismo młodzieży solidarnej
- PL OPiP IV-3-1-29
- Subseries
- 1987-1988
Part of Dokumenty Życia Społecznego
"Solidarność" Regionu Śląsko-Dąbrowskiego
10 results directly related Exclude narrower terms
Bajtel. Pismo młodzieży solidarnej
Part of Dokumenty Życia Społecznego
"Solidarność" Regionu Śląsko-Dąbrowskiego
Głos Sosnowiec. Biuletyn Informacyjny TKZ NSZZ "Solidarność" KWK "Czerwone Zaglębie"
Part of Dokumenty Życia Społecznego
TKZ NSZZ "Solidarność" KWK "Czerwone Zagłębie"
Głos Sosnowiec. Biuletyn Informacyjny TKZ NSZZ "Solidarność" KWK "Czerwone Zaglębie", nr 49
Part of Dokumenty Życia Społecznego
TKZ NSZZ "Solidarność" KWK "Czerwone Zagłębie"
Part of Dokumenty Życia Społecznego
[Solidarność Walcząca]
Wrzos. Biuletyn Informacyjny, nr 1
Part of Dokumenty Życia Społecznego
[Solidarność Walcząca]
Relacja Aleksandra Gleichgewichta
Obszerna, dwuczęściowa relacja Aleksandra Gleichgewichta, działacza opozycji demokratycznej w PRL, współpracownika KOR, współzałożyciela wrocławskiego SKS, redaktora naczelnego "Solidarności Dolnośląskiej", redaktora Radia "S", internowanego w stanie wojennym. Relacja biograficzna Aleksandra Gleichgewichta dotyczy historii rodziny, żydowskich korzeni, działalności opozycyjnej, powstania SKS we Wrocławiu, kontaktów z KORem i wpływu Jacka Kuronia na młodych działaczy opozycji, aresztowania na czas strajku w sierpniu 1980 roku, tworzenia się Solidarności na Dolnym Śląsku, powstania redakcji Biuletynu, a także Radio Solidarność, internowania, emigracji do Norwegii, próby powrotu do Polski na początku lat 90-tych, ponownego wyjazdu do Norwegii. Druga część relacji to moderowana pytaniami część, w której świadek dopowiada i komentuje wydarzenia z współczesnej perspektywy, a także opowiada o najnowszych wydarzeniach w jego życiu takich jak odbudowanie Gminy Żydowskiej we Wrocławiu oraz zaangażowaniu w życie tej społeczności nie tylko ze względów religijnych ale mocniej ze względów kulturowych.
Gleichgewicht Aleksander
Part of Archiwa osobiste i kolekcje
List do Zofii Maresz napisany przez nieznaną osobę.
Relacja biograficzna Janiny Puły, nauczycielki, dotyczy dzieciństwa i okresu szkolnego, wybuchu wojny, życia pod zmieniającymi się okupacjami – sowiecką i niemiecką, dołączenia do 4. Pułku Zapasowego i udanie się wraz z napierającą armią na zachód, zniszczeń wojennych w odwiedzanych miastach i zakończenia wojny. W dalszej części pojawia się wątek powrotu ojca z obozu jenieckiego, przybycia do Wrocławia, studiów polonistycznych i pracy w szkole.
Puła Janina
Relacja Ludwika Leszka Wardzichowskiego
Relacja biograficzna Ludwika Leszka Wardzichowskiego, podpułkownika i pierwszego powojennego dyrektora Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu, dotyczy nauki w Korpusie Kadetów i Szkole Podchorążych Artylerii w Toruniu w okresie międzywojennym. Drugą część narracji stanowi opowieść o udziale w 18 Dywizji Piechoty i 18 Pułku Artylerii oraz walce na froncie podczas II wojny światowej. Kolejna część narracji dotyczy powojennej działalności w Spółce Brackiej, odbudowy śląskich szpitali, pracy na stanowisku dyrektora szpitala w Bytomiu oraz tworzenia Akademii Medycznej.
Wardzichowski Ludwik Leszek
Relacja biograficzna Małgorzaty Jerchel dotyczy dzieciństwa, nauki w szkole, pracy w zawodzie służącej, ślubu, okresu wojny i życia w czasie wojny oraz wychowywania dzieci w czasach PRL. W końcówce nagrania świadek odpowiada na pytania z kwestionariusza "100 100-latków na 100-lecie".
Jerchel Małgorzata