Seria 5 - Afrykańczycy - materiały przekazane przez Klub pod Baobabem

Rzeźba Afrykańska Figurka słonia Hebanowa szkatuła Figurka kobiety Figurka zebry Figurka lwa Popiersie kobiety Drewniana figura Figurka nosorożca Figurka słonia Popiersie kobiety Figurka antylopy Figurka antylopy Figurka żyrafy Figurka postaci w wysokim nakryciu głowy Figura mężczyzny i kobiety Figura kobiety Drewniana maska Drewniana maska Zdobiona drewniana maska Trójdzielna rzeźba Ozdobny widelec Drewniany naszyjnik Mandolina przywieziona z Afryki Rytualna maska Grzechotka z tykwy Grzechotka z tykwy Hebanowe kopyta szewskie Haftowane godło Nóż do korespondencji Muszla zamykana Koraliki w plastikowej szkatułce Kwiat bawełny Monety z Tengeru Zapałki z Rodezji Muszla małża Wyszywana saszetka

Blok identyfikacyjny

Sygnatura/kod

PL OPiP II-1-5

Tytuł

Afrykańczycy - materiały przekazane przez Klub pod Baobabem

Data(y)

  • 1941-2022 (Utworzenie)

Poziom opisu

Seria

Rozmiar i nośnik

Blok kontekstu

Nazwa twórcy

(1989-05-27 do dnia dzisiejszego)

Historia administracji

Klub pod Baobabem skupia zesłańców Sybiru, którzy wraz z generałem Andersem opuścili niegościnne ziemie Związku Radzieckiego i na mocy traktatu Sikorski - Majski z 30 lipca 1941 udali się do Afryki. Droga wiodła przez tereny Iranu i Indii, do afrykańskich osiedli zlokalizowanych w brytyjskich koloniach. Około 20 tysięcy polskich zesłańców zamieszkało w Ugandzie, Kenii, Tanzanii, Zambii, Zimbabwe i Republice Południowej Afryki, do ojczyzny powrócili w przeciągu 5-8 lat. Wszystko zaczęło się od odkrycia polskich grobów w Afryce i serii artykułów red. Sienkiewicza w Kurierze Polskim. W odpowiedzi na nie, do gazety napłynęło wiele listów od "Afrykańczyków", publikowane były w latach 1983-1984. Następnie w 1989 z inicjatywy wrocławskich członków klubu doszło do pierwszego zlotu (27 maja 1989) oraz do formalnego zawiązania stowarzyszenia. Pamiątki po Afrykańczykach znajdowały się do 2022 roku w izbie pamięci Golgoty Wschodu, następnie zostały przekazane do zbiorów Ośrodka "Pamięć i Przyszłość".

Dzieje zespołu

Przekazane przez Związek Sybiraków - Oddział Wrocław 2018-08-14

Blok treści i struktury

Zakres i zawartość

Pamiątki członków Klubu pod Baobabem, w większości przywiezione z Afryki. W skład kolekcji wchodzą artefakty sztuki afrykańskiej, figurki, przedmioty użytkowe, dewocjonalia. Drugą część kolekcji stanowią materiały archiwalne, listy, dokumenty, pamiętniki i kroniki wytworzone na przykład przez szkoły lub hufce harcerskie.

Dopływy

Sposób uporządkowania

Blok warunków dostępu i użytkowania

Warunki dostępu

Warunki reprodukcji

Język materiału

Skrót materiału

Uwagi dotyczące języka i tekstu

Charakterystyka fizyczna i wymagania techniczne

Archiwalne pomoce informacyjne

Istnienie i miejsce przechowywania oryginałów

Magazyn 012, regał 22

Istnienie i miejsce przechowywania kopii

Powiązane jednostki opisu

Powiązane opisy

Alternatywny identyfikator

Hasła indeksowe

Hasło indeksu rzeczowego

Indeks geograficzny

Indeks nazw

Klasyfikacja GUS

Identyfikator opisu

Polska

Identyfikator instytucji

Język(i)

  • angielski
  • polski

Blok nabytków

Powiązane tematy

Powiązane osoby i organizacje

Powiązane gatunki

Powiązane miejsca