Porucznik Tadeusz Maciej Chołociński sfotografowany w Baranowie 3 września 1939 roku, na chwilę przed wyjazdem na front by walczyć w kampanii wrześniowej.
Kartka pocztowa z obozu w Starobielsku, napisana przez Jana Budzińskiego prawdopodobnie do żony (Reginy? - nieczytelne). Na odwrocie formularz nadawczy w języku rosyjskim, oklejona znaczkami pocztowymi.
Fotografia pamiątek po kapitanie Tadeuszu Osmolaku. Widoczny ryngraf dziękczynny (Relikwia Pamiątkowa Pułku) z dedykacją od kolegów oficerów z 43 pułku piechoty Legionu Bajończyków.
Pamiątki związane z osobą kapitana Tadeusza Osmolaka, żołnierza Wojska Polskiego służącego w 43 Pułku Strzelców Legionów Bajończyków, więzionego w Starobielsku, zamordowanego przez NKWD w Charkowie wiosną 1940 roku.
Pamiątki związane z osobą podporucznika porucznika Tadeusza Macieja Chołocińskiego - ziemianina z Baranowa Sandomierskiego. Więzionego w Starobielsku, zamordowanego w Charkowie w 1940 roku.
Pamiątki związane z osobą generała Franciszka Sikorskiego. W kolekcji znajdują się fotografie ukazujące gen. Sikorskiego, listy które pisał z obozu jenieckiego ze Starobielska oraz korespondencja związana z poszukiwaniem go po wojnie przez Marię Sikorską.