Pokazano 8 rekordów

Opis archiwalny
Wrocław (woj. dolnośląskie) opozycja
Zaawansowane opcje wyszukiwania
Drukuj podgląd Hierarchy Zobacz:

4 rekordów z cyfrowym obiektem Pokaż wyniki z obiektami cyfrowymi

Relacja Bogdana Szyszko

Relacja biograficzna Bogdana Szyszko. W pierwszej kolejności świadek opowiadał historię swojego życia w konwencji swobodnej narracji. Wspominał rodziców i swoje dzieciństwo. Następnie przeszedł do wspomnień o Bitwie Wrocławskiej. Nie brał w niej udziału, ale mimo to został aresztowany i internowany. Po tym wydarzeniu postanowił zaangażować się w działalność opozycyjną. Zajmował się kolportażem, zaczął od „Solidarności Nauczycielskiej”. Roznosił materiały różnych organizacji, a główną jego motywacją była walka o szeroko pojętą wolność (m.in. wolność słowa). Studia skończył w 1991 r. i zaczął pracę jako laminator. Obecnie jest wydawcą książek. W kolejnej części zostały zadane świadkowi pytania m.in.: jak postrzegał system polityczny PRL, czy był to wg niego ustrój komunistyczny, stosunek do okrągłego stołu oraz o pielgrzymkę Jana Pawła II do Wrocławia w 1983 r.

Szyszko Bogdan

Władysław Sidorowicz - relacja

Relacja Władysława Sidorowicza dot. życia i edukacji we Wrocławiu, studiów na Akademii Medycznej, zaangażowania w działalność opozycji antykomunistycznej, wydarzeń na wrocławskich uczelniach w 1968 r., wydalenia z uczelni, problemów z uzyskaniem dyplomu, pracy w strukturach Solidarności, internowania, zaangażowania w Solidarność Walczącą, obrad Okrągłego Stołu związanych z służbą zdrowia i działalności politycznej po '89 r.   Zakres chronologiczny: 1945 - 2013   Miejsca wydarzeń: Wilno (Litwa), Wrocław (woj. dolnośląskie), Warszawa (woj. mazowieckie), Gdańsk (woj. pomorskie)

Sidorowicz Władysław

Relacja Eugeniusza Szabanowskiego

Nagranie relacji biograficznej Eugeniusza Szabanowskiego. Pierwsza część miała konwencję swobodnej narracji. Świadek rozpoczął ją od wspomnień o swoich przodkach. Jego pradziadek brał udział w wojnie rosyjsko-tureckiej w 1878 r., dziadek walczył pod Verdun w czasie I wojny światowej, a ojciec najpierw w Armii Czerwonej w wojnie zimowej, a później w Wehrmachcie pod Stalingradem. Świadek wychowywał się na Śląsku, skąd pochodziła jego matka. Ojciec przed wojną mieszkał pod Grodnem. Swoją przyszłą żonę poznał w Szczecinie. Szabanowski od lat 70. Był zaangażowany w działalność opozycyjną. W czasie strajków sierpniowych w 1980 r. pracował i strajkował w tyskim browarze (był tam kierowcą). Zakładał tam również MKZ. Główną częścią jego relacji było jednak wspomnienie powołania na ćwiczenia do wojska w lutym 1983 r. Podczas ich trwania wyraził sprzeciw wobec planów wyjścia przez jego oddział z bronią na Wrocław. Dzięki temu akcja została cofnięta, a Szabanowski został karnie przesunięty na kuchnię, gdzie przebywał do końca marca 1983 r., a więc do zakończenia swojego pobytu na ćwiczeniach. Następnie zostały zadane pytania dotycząc m.in. powodów i celów zaangażowania opozycyjnego, ścieżki zawodowej oraz stosunku do okrągłego stołu i transformacji ustrojowej. Świadek przekazał także kopie wpisów z książeczki wojskowej oraz listu, w który wyjaśnia co się wydarzyło podczas jego pobytu na ćwiczeniach wojskowych pod Wrocławiem.

Szabanowski Eugeniusz

Relacja Wojciecha Krawczuka

Nagranie relacji biograficznej Wojciecha Krawczuka. Pierwsza część miała konwencję swobodnej narracji. Świadek rozpoczął ją od wspomnień o swoim dziadku (uczestniku wojny polsko-bolszewickiej) oraz ojcu. Jego rodzina przyjechała do Wołowa z Kresów Wschodnich w 1946 r. Następnie Krawczuk przeszedł do opowiadania o swoim zaangażowaniu w opozycję. Od najmłodszych lat (od 1976 r.) słuchał Radia Wolna Europa, pamięta też strajk z sierpnia 1980 r. w wołowskim PKS. Zaangażował się w opozycję od marca 1981 r. (wydarzenia bydgoskie). Głównie zajmował się kolportażem oraz niszczeniem napisów prorządowych w przestrzeni Wołowa. W 1982 r. był aresztowany i przesłuchiwany przez ok. 3 godziny. Od 1983 r. pracował i uczył się we Wrocławiu. Stamtąd przywoził bibułę do Wołowa. O szczegółach swojego pobytu w wojsku nie chciał mówić. Następnie zostały zadane pytania dotyczące m.in.: rodziny, powodów i celów zaangażowania w opozycję, stosunku od okrągłego stołu i jego konsekwencji oraz o uczestnictwo w pielgrzymce Jana Pawła II we Wrocławiu

Krawczuk Wojciech

Mirosław Jasiński - relacja

Relacja Mirosława Jasińskiego dotyczy działaności w Solidarności Polsko-Czechosłowackiej, sposobów w jakie radzono sobie z Wojskową Ochroną Pogranicza, akcji "Ratujmy Karkonosze" oraz ideałów jakie przyświecały członkom SPCzS.   Zakres chronologiczny: 1982-1990   Miejsca wydarzeń: Wrocław (woj. dolnośląskie), Praga (Czechy), Lądek Zdrój (pow. kłodzki, woj. dolnośląskie), Stronie Śląskie (pow. kłodzki, woj. dolnośląskie), Złoty Stok (pow. kłodzki, woj. dolnośląskie), Zlin (Czechy), Karkonosze, pogranicze polsko-czechosłowackie

Jasiński Mirosław

Relacja Józef Dziąsko

Józef Dziąsko urodził się 19 III 1949 r. w Bytomiu. Początkowo przyuczał się do zawodu górnika, ale ostatecznie wybrał studia na WSWF we Wrocławiu. Ukończył je w 1973 r. Pozostał na uczelni i zrobił doktorat. Zajmował się prakseologią, teorią walki oraz teorią zespołowych gier sportowych. W latach 1978–1990 współpracował z PZPN w Wydziale Szkolenia, a w latach 1975–1990 w OZPN na Dolnym Śląsku. Współpracował z selekcjonerami Kazimierzem Górskim i Antonim Piechniczkiem. Był jednym z założycieli „Solidarności” na wrocławskim AWF. Internowany w Nysie. Od 1989 r. zarządza prywatnymi biznesami.

Borecki Kamil

Kazimierz Jerie - relacja

Kazimierz Jerie, opozycjonista i kasjer Solidarności, opisuje przyjazd po wojnie na „Ziemie Odzyskane”, adaptacje do nowej powojennej rzeczywistości, zainteresowanie elektryką, podjęcie studiów wyższych na kierunku fizyka, strajk studencki w 1968 roku, wprowadzenie stanu wojennego i atmosferę, która wówczas panowała we Wrocławiu. Najwięcej miejsca w swojej wypowiedzi świadek poświęcił swojej działalności antykomunistycznej, polegającej na rozliczaniu 80 milionów dolnośląskiej „Solidarności”.Zakres chronologiczny: 1943-2018Miejsca wydarzeń: Lwów (Ukraina), Wrocław (woj. dolnośląskie), Zabrze (woj. śląskie), Czernica (pow. jaworski, woj. dolnośląskie)

Jerie Kazimierz

Stefan Więckowski - relacja

Stefan Więckowski, opozycjonista, opisuje strajki w Fabryce Wodomierzy we Wrocławiu, internowanie, warunki w areszcie śledczym we Wrocławiu i w Zakładzie Karnym Grodków, działalność Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy Alei Pracy, kampanię wyborczą przed wyborami czerwcowymi do Sejmu i Senatu oraz późniejszymi samorządowymi w 1989 roku.   Zakres chronologiczny: 1950-2019   Miejsca wydarzeń: Gdańsk (woj. pomorskie), Lwów (Ukraina), Warszawa (woj. mazowieckie), Grodków (pow. brzeski, woj. opolskie), Wrocław (woj. dolnośląskie), Warszawa (woj. mazowieckie), Wińsko (pow. wołowski, woj. dolnośląskie), Wołów (woj. dolnośląskie), Brzeg Dolny (pow. wołowski, woj. dolnośląskie), Oborniki (woj. dolnośląskie), Kostomłoty (pow. wrocławski, woj. dolnośląskie), Mietków (pow. wrocławski, woj. dolnośląskie), Kąty Wrocławskie (pow. wrocławski, woj. dolnośląskie), Sobótka (pow. wrocławski, woj. dolnośląskie), Kobierzyce (pow. wrocławski, woj. dolnośląskie),, Oleśnica (woj. dolnośląskie), Poznań (woj. wielkopolskie), Szczecin (woj. zachodniopomorskie), Kępno (woj. wielkopolskie), Częstochowa (woj. śląskie), Kalisz (woj. wielkopolskie)

Więckowski Stefan