Pokazano 27 rekordów

Opis archiwalny
N.N. Wrocław (woj. dolnośląskie) opozycja demokratyczna
Zaawansowane opcje wyszukiwania
Drukuj podgląd Hierarchy Zobacz:

26 rekordów z cyfrowym obiektem Pokaż wyniki z obiektami cyfrowymi

Solidarność ży

Fotografia dokumentująca sporządzanie kredą napisu opozycyjnego na wrocławskiej ulicy okresu stanu wojennego.

N.N.

Spotkanie z Lechem Wałęsą

Spotkanie z Lechem Wałęsą na Uniwersytecie Wrocławskim, stoją od lewej: Jarosław Obremski, Małgorzata Zaborowicz, Krzysztof Jakubczak.

N.N.

Rafał Bubnicki - relacja

Relacja Rafała Bubnickiego zaangażowanego w działalność opozycyjną w latach 80. XX w., dotycząca jego kontaktów ze środowiskiem opozycyjnym, działalności w okresie stanu wojennego, strajków w Zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej i Pafawagu, pacyfikacji Pafawagu, pracy drukarza prasy drugiego obiegu.   Zakres chronologiczny: 1975-1990 Miejsca wydarzeń: Wrocław (woj. dolnośląskie), Opole (woj. opolskie), Wałbrzych (woj. dolnośląskie).

Bubnicki Rafał

Tadeusz Kuranda - relacja

Relacja Tadeusza Kurandy zaangażowanego w działalność opozycyjną w latach 80. XX w., dotycząca jego kontaktów ze środowiskiem opozycyjnym, strajków w Zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej i Pafawagu, internowania w Grodkowie, pracy drukarza wydawnictw podziemnych.   Zakres chronologiczny: 1980-1990   Miejsca wydarzeń: Wrocław (woj. dolnośląskie), Grodków (pow. brzeski, woj. opolskie), Lądek Zdrój (pow. kłodzki, woj. dolnośląskie)

Kuranda Tadeusz

Teresa Ślusarek - relacja

Relacja Teresy Ślusarek, pracownicy szkoły pielęgniarsko-położniczej we Wrocławiu, na temat czasów jej nauki w szkole oraz utworzenia "Solidarności"; świadek opowiada o przyjeździe do Wrocławia z Wielunia, opisuje zniszczone miasto, przybycie do szkoły pielęgniarsko-położniczej, kadrę nauczycielską i niektóre wydarzenia, np. usunięcie jednej z uczennic z powodów politycznych; wspomina o naciskach politycznych na uczennice placówki; mówi o powołaniu "Solidarności" w szkole, a także o wpadce czołowych jej działaczy w Warszawie, nie wymienia jednak nazwisk; świadek powtarza niektóre wątki, a relacja jest momentami chaotyczna, być może z powodu choroby.   Zakres chronologiczny: 1948-1980   Miejsca wydarzeń: Wieluń (woj. łódzkie), Wrocław (woj. dolnośląskie), Warszawa (woj. mazowieckie), Wałbrzych (woj. dolnośląskie), Londyn (Wielka Brytania), Wilno (Litwa)

Ślusarek Teresa

Lech Wałęsa

Lech Wałęsa przemawia podczas spotkania na Uniwersytecie Wrocławskim.

N.N.

Spotkanie z Lechem Wałęsą

Spotkanie z Lechem Wałęsą na Uniwersytecie Wrocławskim, stoją od lewej: Bogdan Zdrojewski, Krzysztof Jakubczak, NN, NN, Stanisław Jabłoński, NN.

N.N.

Spotkanie z Lechem Wałęsą

Spotkanie z Lechem Wałęsą na Uniwersytecie Wrocławskim, stoją od lewej: Jarosław Obremski, Małgorzata Zaborowicz, Krzysztof Jakubczak.

N.N.

Lech Wałęsa

Lech Wałęsa podczas spotkania na Uniwersytecie Wrocławskim

N.N.

Lech Wałęsa

Lech Wałęsa podczas spotkania na Uniwersytecie Wrocławskim

N.N.

Spotkanie z Lechem Wałęsą

Spotkanie z Lechem Wałęsą na Uniwersytecie Wrocławskim. Od lewej stoją: NN, Grzegorz Schetyna, Ludwik Turko, Lech Wałęsa, NN.

N.N.

Spotkanie z Lechem Wałęsą

Spotkanie z Lechem Wałąsą na Uniwersytecie Wrocławskim, przemawia Ludwik Turko, po jego prawej stronie Lech Wałęsa.

N.N.

Strajk studencki

Studenci Uniwersytetu Wrocławskiego podczas strajku, pierwszy z prawej Janusz Laska

N.N.

Sto Urbanów

Cegiełka na wsparcie działalności opozycyjnej stylizowana na emitowany w PRL banknot stuzłotowy, z karykaturą Jerzego Urbana, u góry napis alfabetem rosyjskim Nacënal'nyj Pol'skij Bank

N.N.

Dzieło PZPR

Ulotka przedstawiająca zarys granic Polski z datami 1982, 1981, 1976, 1970, 1968, 1956 i 13.12 w tle po lewej stronie oraz z nagrobkiem z napisem DZIEŁO PZPR po prawej stronie

N.N.

Jeden Pierdol

Cegiełka stylizowana na banknot, recto: karykatura Mieczysława Rakowskiego, verso: karykatura Jerzego Urbana

N.N.

Msza św. za Ojczyznę

Koncelebrowana msza św. za Ojczyznę w kościele św. Klemensa Dworzaka we Wrocławiu. Za ołtarzem stoją: O. Adam Wiktor, ks. Henryk Jankowski i ks. Franciszek Głód.

N.N.

Wielkanoc '87 - Duszpasterstwo ludzi pracy

Rysunek barwy bordowej, kościoła p.w. św. Klemensa Dworzaka przy Alei Pracy we Wrocławiu w konturze naśladującym granice Polski, u góry napis gotykiem Wielkanoc '87 u dołu rysunek gałązki wierzbowej - "bazi" - z podpisem Duszpasterstwo Ludzi Pracy / Wrocław / Parafia św. Klemensa Dworzaka

N.N.

Apel o umorzenie śledztwa i postępowania karnego ws. Piotra Opozdy i Piotra Szczudłowskiego

Informacja nt. zatrzymania dwóch studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, członków Społecznego Komitetu Obchodów Rocznicy Odzyskania Niepodległości, przemawiających pod pomnikiem Unii Lubelskiej w Lublinie z okazji 62. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę po złożeniu kwiatów i wieńców przez Komitet, rozpoczęcia śledztwa i postępowania karnego w ich sprawie oraz apel o umorzenie ww. działań wymiaru sprawiedliwości; adres do Amnesty International, Konferencji Państw-Sygnatariuszy Aktu Końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Madrycie i Rady Państwa

N.N.