Pokazano 308 rekordów

Opis archiwalny
Nowak Zbigniew Podseria
Zaawansowane opcje wyszukiwania
Drukuj podgląd Hierarchy Zobacz:

Dzień Hutnika w Zakładach Hutniczo-Przetwórcze Metali Nieżelaznych „HUTMEN

Podseria 15 fotografii z hal produkcyjnych wrocławskich zakładów hutniczych "Hutmen" oraz z obchodów Dnia Hutnika w zakładzie . W trakcie uroczystości przedstawiciel huty "Szopienice" przekazał sztandar przechodni ministra przemysłu ciężkiego oraz Zarządu Głównego ZZH.
W 1975 r. Hutmen uzyskał tytuł Najlepszego Eksportera Dolnego Śląska 1974 roku.

Nowak Zbigniew

Wiosna we Wrocławiu

Podseria fotografii przedstawiających migawki z życia codziennego miasta Wrocławia wiosną 1977 roku.

Nowak Zbigniew

VIII Mały Wyścig Pokoju

Podseria 11 fotografii wykonanych w trakcie VIII Małego Wyścigu Pokoju zorganizowany przez DKKFiT Fabryczna i Śródmieście oraz redakcję "Wieczoru Wrocławia". Najszybszym kolarzem w grupie młodszej okazał się Bogusław Olejnik, który z rąk redaktora Wieczoru Wrocławia otrzymał puchar. W grupie starszej pierwsze miejsce zajął Stanisław Lemontowicz.

Po zakończeniu wyścigu odbyło się uroczyste wręczenie nagród w domu klubowym Pafawagu przy ulicy Przodowników Pracy [obecna aleja Generała Hallera]. Na uroczystość przybili zawodnicy wraz z rodzinami a także dyrektor Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego Jerzy Skoczylas, wiceprezesi Wojewódzkiej Federacji Sportu Andrzej Stachowski i Zbigniew Rychter, przewodniczący DKKFiT Śródmieście Urszula Pańko, przewodniczący DKKFiT Fabryczna Marek Ołpiński oraz redaktor naczelny "Wieczoru Wrocławia" - Ryszard Skała.

Nowak Zbigniew

Lekkoatletyczne międzynarodowe mistrzostwa Wrocławia

Podseria 11 fotografii z Lekkoatletycznych międzynarodowych mistrzostw Wrocławia, które odbyły się 6-7 października 1973 r. na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu.
W zawodach wzięło udział ponad 400 zawodników z 15 klubów (także zawodnicy z Czechosłowacji). W konkurencji męskiego skoku w dal zwyciężył Jerzy Miedziałek. W skoku wzwyż kobiet zwyciężczynią okazała się Dorota Lubowiczka.

Nowak Zbigniew

Port Popowice

Podseria 24 fotografii z czerwca 1973 r. przedstawiających Port Popowice.
12 fotografii to zdjęcia wykonane 10 czerwca 1973 r. z przeprowadzonego przez saperów Wyższej Szkoły Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu akcji kontrolowanego wyburzenia 30 m. elewatora, który pomimo uszkodzeń w trakcie oblężenia Wrocławia przetrwał drugą wojnę światową.

Nowak Zbigniew

Uczniowie Szkoły Podstawowej numer 49 we Wrocławiu

Kolekcja 10 fotografii z maja 1969 przedstawiające grupę uczniów Szkoły Podstawowej numer 49 przy ulicy Stanisława Worcella w trakcie zajęć w klasie.
Obecnie [06.04.2020] w budynku mieści się Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna, przed drugą wojną światową w budynku mieściła się Szkoła Elementarna i Muzeum Szkolne [niem.: Elementarschulhaus, Städtische Schulmuseum].

Nowak Zbigniew

Wielka manifestacja młodzieży z okazji powrotu Ziem Zachodnich do Macierzy

Podseria fotografii z manifestacji młodzieży z okazji powrotu Ziem Zachodnich do Macierzy na Stadionie Olimpijskim 10 maja 1970 r. oraz zdjęcia z prób grupy tanecznej na płycie stadionu.
Z trybuny obchody obserwowali przedstawiciele władz partyjnych: Władysław Gomułka, Marian Spychalski i Józef Cyrankiewicz.

Nowak Zbigniew

Tadeusz Nowakowski w Klinice pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego

Podseria 11 fotografii przedstawiających Tadeusza Nowakowskiego w Klinice pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego w Wrocławiu.
Tadeusz Nowakowski ur. 20 lutego 1912 r. w Przeworsku, zmarł w 1982 r. we Wrocławiu. Lekarz, profesor pediatrii, uczestnik powstania warszawskiego (ps. Wojciech).
Członek pionierskiej Grupy Naukowej mającej za zadanie zorganizowanie życia w przejętym Wrocławiu.
1945 r. - organizacja Kliniki Pediatrycznej Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu. 1954-1955 - kierownik Katedry Propedeutyki Pediatrii. 1956-1962 kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego. 1962-1970 kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii.
Był jednym z twórców Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Zdjęcia zostały wykonane w budynku dawnej Klinki Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego Akademii Medycznej [w 2015 roku budynek kupiła Politechnika Wrocławska, od 2020 roku w gmachu mieści się Wydział Matematyki Politechniki Wrocławskiej].

Budynek wybudowano w latach 1910-1911 według projektu architekta Maxa Berga. Początkowo pełnił funkcję zakładu opieki społecznej dla chorych dzieci z ubogich rodzin (Miejski Szpital Dziecięcy). W 1945 roku budynek przejęła wrocławska Akademia Medyczna.

Nowak Zbigniew

Sesja Dzielnicowej Rady Narodowej "Krzyki"

Podseria 6 fotografii z sesji Dzielnicowej Rady Narodowej "Krzyki" na której było sprawozdanie z wykonania planu społeczno-gospodarczego rozwoju dzielnicy i budżetu w 1975 roku.

Nowak Zbigniew

Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego

Podseria 51 fotografii z Instytutu Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego znajdującego się przy ulicy Fryderyka Joliot Curie 13-14. Na zdjęciach znajdują się pracownicy Wydziału Chemii, między innymi jego organizatorka i dyrektorka w latach 1969-1979 Bogusława Jeżowska-Trzebiatowska.
Przy identyfikacji pracowników Wydziału pomógł Prof. Kazimierz Orzechowski.

Nowak Zbigniew

Ścieżka Zdrowia

Podseria 26 fotografii wykonanych latem 1974 r. na uroczystym otwarciu rekreacyjno-sportowej ścieżce zdrowia na wrocławskim Psim Polu.

Trasa przygotowana przez Ośrodek Rekreacyjno-Sportowy D.O.W.F Wrocław Psie Pole została do użycia oddana w dniu XXX-lecia PRL mieszkańcom dzielnicy.

Nowak Zbigniew

Huta Siechnice

Podseria 30 fotografii przedstawiających pracę Huty Siechnice.

W pierwszej połowie XX wieku w Siechnicach rozpoczęto budowę elektrowni i fabryki karbidu. W 1932 roku koncern Dr. A. Wacker zdecydował się na ograniczenie produkcji karbidu a produkcję nastawiono na wyrób żelazostopów.
Po zakończeniu II Wojny Światowej fabrykę przekształcono w zbrojeniową hutę o nazwie "Siechnice". Od drugiej połowy lat 80. nasilały się protesty ruchów ekologicznych i politycznych sprzeciwiających się działalności "Huty Siechnice".
W latach 1989-1999 doszło do likwidacji zakładu. Po Hucie Siechnice pozostała hałda odpadów po dziś dzień stanowiąca zagrożenie ekologiczne dla wód gruntowych a pyły mogą przedostawać się do powietrza.
Obecnie hałda jest utylizowana i przerabiana między innymi na żużel wykorzystywany do budowy i napraw dróg.

Nowak Zbigniew

Pochód pierwszomajowy

Podseria 29 fotografii z pochodu pierwszomajowego we Wrocławiu w 1970 r.

Pochód trwał ponad trzy i pół godziny. O 10:30 we Wrocławiu przemówił Władysław Gomułka po czym rozpoczął się przemarsz ulicą Świerczewskiego [od 1992 Józefa Piłsudskiego] na Plac PKWN [obecnie 05.05.2020 r. Plac Legionów we Wrocławiu], gdzie znajdowała się trybuna honorowa na której zasiadali członkowie KW PZPR (między innymi członek KC PZPR, I Sekretarz KW Władysław Piłatowski, kierownictwo wojewódzkie ZSL i SD, przedstawiciele komitetów FJN, reprezentanci związków zawodowych, Wojska Polskiego i Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej).

W pochodzie pierwszomajowym wzięły udział załogi wrocławskich fabryk a także odbywający w Fadromie praktykę Wietnamczycy. Wiele emblematów i transparentów odnosiła się do 25 lecia Wrocławia.

Nowak Zbigniew

Wrocławskie Przedsiębiorstwo Pomiarów i Automatyki Elektronicznej ’'Mera-Elmat"

Podseria 30 fotografii z wrocławskich zakładów Mera-Elmat. Zdjęcia przedstawiają proces produkcji automatyki przemysłowej dla huty "Katowice". " Mera -Elmat" była jednym z głównych ­dostawców automatyki dla Huty "Katowice " oraz wykonała dla huty projekt komputerowego systemu sterowania pieców w głębnych - SYPRON.
Całkowita wartość zamówienia wynosiła 250 milionów ówczesnych złotych.

Nowak Zbigniew

Zlot pionierów miasta Wrocławia

Podseria 6 fotografii ukazujących zlot pionierów Wrocławia, który odbył się w 8 maja 1970 r. w Szkole Podstawowej przy ul. Grochowej.
W trakcie zlotu przewodniczący Sekcji Pionierów TMW - pierwszy wiceprezydent miasta Wrocławia Kazimierz Kuligowski wręczył przewodniczącemu Prezydium Rady Narodowej miasta Wrocławia Stanisławowi Pankowi symboliczne złote klucze do bram miasta,

Nowak Zbigniew

Świecznik 1000 numer Wieczoru Wrocławia

Podseria 2 fotografii ukazujących okolicznościowy świecznik wykonany przez czytelnika Wieczoru Wrocławia Pana Michała Ryszarda Wudkę na pamiątkę 1000 numeru gazety.

Nowak Zbigniew

Uroczystości ślubne

Podseria 15 fotografii z ceremonii sakramentu małżeństwa w wrocławskiej Katedrze pw. Św. Jana Chrzciciela oraz z świeckiej ceremonii ślubnej w wrocławskim Urzędzie Stanu Cywilnego.

Nowak Zbigniew

VII zawody o "Błękitną Wstęgę Odry"

Podseria 52 fotografii z VII zawodów o "Błękitną Wstęgę Odry".
VII zawody o "Błękitną Wstęgę Odry" zorganizowane przez Aeroklub Wrocławski i redakcję "Wieczoru Wrocławia" rozpoczęły się 21 lipca 1973 r. i trwały do 24 lipca kiedy to w Ratuszu uroczyście zakończono turniej.

Opiekę nad zawodami spadochroniarskimi objął przewodniczący Prezydium Rady Narodowej miasta Wrocławia Marian Czuliński.
Zawody odbywały się na Polu Zlotowym Stadionu Olimpijskiego We Wrocławiu.

W ramach konkurencji skakano indywidualnie z 800 m. do celu oraz grupowo z 1000 m.

W zawodach wzięło udział 57 zawodników i zawodniczek. Dwa zespoły reprezentowały Północną Grupę Wojsk Armii Radzieckiej, dwa zespoły francuskie Challon, Warna, Budapeszt, Brno. Polskę reprezentowali skoczkowie z Jeleniej Góry, Lubina, Zielonej Góry, Łodzi, Warszawy. Wrocław repreznotwały aż trzy drużyny.

Najlepiej wypadli skoczkowie z PGWAR.
Wyniki skoków indywidualnych na 800 m i 1000 m wyglądały następująco:
Pierwsze miejsce w konkurencji kobiet zdobyła Nella Firczyna z PGWAR II. Drugie miejsce zdobyła Grażyna Olbrycht (Wrocław II) a trzecie Lina Szirejewa (PGWAR I)
Pierwsze miejsce w konkurencji mężczyzn zdobył Władymir Burdukow (PGWAR II). Drugie Władysław Koźmiński (Wrocław II), trzecie Anatolij Firczyn (PGWAR II).

W skokach grupowych najlepiej wypadła drużyna PGWAR II wyprzedzająca PGWAR I i Wrocław II.

Nowak Zbigniew

Komisja wyborcza

Podseria 2 fotografii z komisji wyborczej numer 42 na wrocławskim Ołbinie, wykonanych w trakcie wyborów parlamentarnych 1976 roku.

Nowak Zbigniew

Dni Wrocławia 1969 r.

Kolekcja 3 fotografii z uroczystości zakończenia Dni Wrocławia 16 maja 1969 r. Uroczystości miały miejsce na Moście Pokoju, sztafety z zakładów pracy składały meldunki znajdującemu się na trybunie honorowej przewodniczącemu Prezydium Rady Narodowej prof. Bolesławowi Iwaszkiewiczowi, po czym odbył się pokaz sztucznych ogni.

Nowak Zbigniew

XV Drużynowe Mistrzostwa Świata na Żużlu

Podseria 19 fotografii z finału XV Drużynowych Mistrzostw Świata na Żużlu, które odbyły się 15 września 1974 r. na Stadionie Śląskim w Chorzowie.
W rozgrywce pierwsze miejsce zdobyła drużyna Angielska z 42 punktami: Peter Collins (12 pkt.), John Louis (12 pkt.), Deve Jessup (10 pkt.), Malcolm Simmons (8 pkt.), rezerwowy: Ray Wilson (nie startował).
Deve Jessup (10 pkt.), Malcolm Simmons (8 pkt.), rezerwowy: Ray Wilson (nie startował).
Drugie miejsce zajęła drużyna Szwedzka zdobywająca 31 punktów:
Sören Sjösten (10 pkt.), Anders Michanek (9 pkt.), Tommy Jansson (7 pkt.), Christer Löfqvist (5 pkt.), rezerwowy: Tommy Johansson (nie startował).
Trzecie miejsce zajęła drużyna Polska zdobywająca 13 punktów:
Jan Mucha (4 pkt.), Zenon Plech (4 pkt.), Andrzej Jurczyński (3 pkt.), Jerzy Szczakiel (2 pkt.), rezerwowy: Andrzej Tkocz (0 pkt.)
Ostatnie miejsce zajęli żużlowcy z Związku Radzieckiego zdobywając 10 puntów:
Michaił Krasnow (5 pkt.), Walerij Gordiejew (4 pkt.),Wiktor Kałmykow (1 pkt.), Anatolij Kuźmin (0 pkt.), rezerwowy: Michaił Starostin (nie startował).

W tabeli końcowej na pierwszym miejscu znalazła się drużyna angielska, drugie miejsce zajęli Szwedzi a trzecie Polacy.

Nowak Zbigniew

Sakrament Chrztu

Podseria 7 fotografii z Sakramentu Chrztu w Kościele pw. Św. Rodziny na wrocławskim Sępolnie.

Nowak Zbigniew

Rzeźba gotycka drewniana

Podseria 2 fotografii przedstawiające drewnianą rzeźbę gotycką z XV wieku. Rzeźba przedstawia zdjęcie z krzyża Jezusa Chrystusa.

Nowak Zbigniew

Święta Bożego Narodzenia

Podseria 9 fotografii przedstawiających ozdabianie choinki przez dzieci w trakcie Świąt Bożego Narodzenia.

Nowak Zbigniew

Chrzest

Podseria 12 fotografii przedstawiających rodzinę w domu wraz z dzieckiem po sakramencie chrztu.

Nowak Zbigniew

Hotel Orlinek

Podseria fotografii Hotelu Orlinek znajdującego się w Karkonoskim Parku Narodowym.

Nowak Zbigniew

Rumunia

Podseria fotografii z Rumunii z 1970 r.

Nowak Zbigniew

Święta Bożego Narodzenia

Podseria 12 fotografii przedstawiających rodzinę Zbigniewa Nowaka świętujących w domu Boże Narodzenie.

Nowak Zbigniew

Sakrament Małżeństwa

Podseria 29 fotografii z Sakramentu Małżeństwa w Kościele pw. Św. Rodziny na wrocławskim Sępolnie oraz z ślubnych uroczystości rodzinnych.

Nowak Zbigniew

Międzypaństwowy mecz bokserski Polska-NRD

Podseria 29 fotografii z meczu bokserskiego między drużynami Polski i NRD, który odbył się 5 listopada 1976 roku w wrocławskiej Hali Ludowej [obecnie: Hala Stulecia we Wrocławiu]

Nowak Zbigniew

Stadion przy ulicy Oporowskiej

Podseria fotografii Stadionu przy ulicy Oporowskiej oraz boiska treningowego przy ulicy Oporowskiej widzianych z Wzgórza Gajowickiego.

Nowak Zbigniew

Zdjęcia rodzinne

Podseria 4 fotografii przedstawiających rodzinę z małym dzieckiem na drodze polnej.

Nowak Zbigniew

Uroczystości pogrzebowe

Podseria 17 fotografii z uroczystości pogrzebowych zmarłych na przełomie listopada i października 1976 roku Wojciecha Musiała oraz Bronisława Nawrockiego. Pogrzeby odbyły się na cmentarzu parafialnym pw. Św. Jacka na wrocławskich Swojczycach.

Nowak Zbigniew

Pogrzeb Stanisława Pajączka

Podseria 8 fotografii z uroczystości pogrzebowych zmarłego w listopadzie 1975 roku Stanisława Pajączka.Pogrzeb odbył się na cmentarzu parafialnym pw. Św. Jacka na wrocławskich Swojczycach.

Nowak Zbigniew

Uroczystości ślubne

Podseria 15 fotografii z sakramentu małżeństwa w kościele pw. Św. Jacka na Swojczycach oraz imprezy weselnej.

Nowak Zbigniew

Stawy Milickie

Podseria 5 fotografii przedstawiających hodowlę karpia w stawach milickich.

Nowak Zbigniew

Galeria Sztuki w Hutmenie

Podseria 16 fotografii z Galerii Sztuki zorganizowanej w wrocławskich Zakładach Hutniczo-Przetwórczych Metali Nieżelaznych „HUTMEN” z pomocą Biura Wystaw Artystycznych.
Wszystkie eksponaty wystawione były na sprzedaż. W Galerii prezentowano wyroby ceramiczne, szklane oraz malarstwo Zdzisława Zawadzkiego.

Nowak Zbigniew

Karkonoski Park Narodowy

Podseria fotografii z Karkonoskiego Parku Narodowego. Schronisko PTTK "Samotnia", oraz budowa Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce.

Nowak Zbigniew

Architektura

Podseria fotografii z wybrzeża Odry (Wyspa Piaskowa i Ostrów Tumski) oraz Gmach Urzędu Wojewódzkiego oraz terenów wystawowych i wrocławskiego rynku.

Nowak Zbigniew

Wystawa 30-lecie PPR

Podseria fotografii z wystawy zorganizowanej w wrocławskim Muzeum Narodowym z okazji 30. rocznicy powstania Polskiej Partii Robotniczej i działalności Związku Walki Młodych, która miała miejsce w styczniu 1972 r.

Nowak Zbigniew

Katowice

Podseria 4 fotografii z architekturą Katowic wykonanych przez Zbigniewa Nowaka w trakcie jego wyjazdu na finał Drużynowych Mistrzostw Świata na żużlu w Chorzowie 15 września 1974 r.

Nowak Zbigniew

Wrocław w budowie

Seria zdjęć reportażowych wykonanych wiosną 1969 r. przede wszystkim we Wrocławiu (a także Lubinie) dokumentujących budowę nowych budynków.

Nowak Zbigniew

Jelczańskie Zakłady Samochodowe

Podseria 7 diapozytywów kolorowych z Jelczańskich Zakładów Samochodowych. Na zdjęciach widać produkcję autobusu Jelcz Berliet PR 100 produkowanych w zakładzie w latach 1972-1975.

Nowak Zbigniew

Uroczystości ślubne

Podseria 25 fotografii z świeckiej ceremonii ślubnej w wrocławskim Urzędzie Stanu Cywilnego, sakramentu małżeństwa w kościele pw. Św. Jacka na Swojczycach oraz imprezy weselnej.

Nowak Zbigniew

An-2

Podseria 3 fotografii przedstawiających samolot rolniczy Antonow-2 w wersji lotniczej na polu wrocławskiego lotniska Gądów Mały.

Nowak Zbigniew

Wycieczka szkolna do Poznania

Podseria 38 fotografii przedstawiających wycieczkę młodzieży szkolnej do Poznania. W trakcie wycieczki uczennice zwiedziły Park Cytadelę wraz z Muzeum Armii "Poznań" i Muzeum Uzbrojenia, poznańskie stare miasto, skansen w Swarzędzu oraz Pałac w Rogalinie.

Nowak Zbigniew

Katedra i Klinika Chirurgii Dziecięcej Akademii Medycznej

Podseria 11 fotografii z Katedry i Kliniki Chirurgii Dziecięcej we Wrocławiu przy ulicy ul. Curie-Skłodowskiej Marii 58 przedstawiających profesora dr hab. Jana Słowikowskiego, lekarzy, pielęgniarki oraz pacjentów placówki.

Klinika jak na ówczesne warunki była bardzo nowoczesna, powstała w 1973 r. Klinika opiekowała się wymagającymi hospitalizacji w inkubatorach noworodkach, operacjach na dzieciach. Specjalnością kliniki było leczenie chirurgiczne krwawień wywołanych nadciśnieniem wrotnym.

Nowak Zbigniew

Jelczańskie Zakłady Samochodowe

Podseria 33 fotografii z Jelczańskich Zakładów Samochodowych. Zdjęcia przedstawiają pracowników oraz hale produkcyjne. We wrześniu 1976 roku wyprodukowano pierwszy autobus PR-110 Berliet na licencji francuskiej. W październiku listopadzie i grudniu planowano produkować po 30 samochodów miesięcznie. Z czasem produkcja wzrosła, do 1992 roku Jelczańskie Zakłady Samochodowe wyprodukowały 12 tysięcy autobusów PR-110.

Nowak Zbigniew

Rozpoczęcie roku szkolnego

Podseria 18 fotografii z uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego w Szkole Podstawowej numer 8 na wrocławskim osiedlu Kowale [ul. Kowalska 105].

Nowak Zbigniew

Fotografie rodzinne

Podseria 9 fotografii rodzinnych wykonanych w mieszkaniu. Przedstawiają uroczystości rodzinne po chrzcie dziecka.

Nowak Zbigniew

VII turniej o Złoty Kask 1970

Podseria 17 fotografii z VII turnieju zawodów o Złoty Kask, który odbył się na 7 sierpnia na wrocławskim Stadionie Olimpijskim. Zawody rozpoczęły się o godzinie 17:00. Zwycięzca otrzymał puchar Klubu Dziennikarzy Sportowych a pierwsza 3 upominki i nagrody ufundowane przez redakcje "Gazety Robotniczej", "Słowa Polskiego", "Wieczoru Wrocławia".
Czołowa piątka zawodników:

1.Paweł Waloszek (Śląsk Świętochłowice) - 12 punktów
2.Henryk Glucklich (Polonia Bydgoszcz) - 12 punktów

  1. Zygfryd Friedek (Kolejarz Opole) - 11 punktów
  2. Edmund Migoś (Stal Gorzów Wlkp.) - 11 punktów
  3. Zygmunt Pyrko (Unia Tarnów) - 10 punktów

Nowak Zbigniew

Punktowce przy ulicy Szpitalnej

Podseria 2 fotografii budynków mieszkalnych - punktowców projektu architekt Marii Molickiej wzniesionych przy ulicy Szpitalnej. Blok mieszkalny tego projektu powstały również przy ulicy Mikołaja Reja.

Nowak Zbigniew

Lato we Wrocławiu

Podseria fotografii ukazujących życie codzienne w okresie letnim we Wrocławiu.

Nowak Zbigniew

Park Szczytnicki

Podseria fotografii z wrocławskiego parku Szczytnickiego i okolic z 1971 r.

Nowak Zbigniew

Wyniki 1 do 100 z 308