Showing 7 results

Archival description
Dokumenty Życia Społecznego szkolnictwo wyższe
Advanced search options
Print preview Hierarchy View:

7 results with digital objects Show results with digital objects

Różne wydarzenia z ośrodka internowanych w Nysie

Informacje o wykładach Uniwersytetu dla internowanych - wykłady prowadzą: prof. Stanisław Hartman, doc. Konrad Jarodzki, prof. Tadeusz Bober, dr Lothar Herbst, dr Zbigniew Karski, mgr Cezary Łagiewski, mgr Kazimierz Helebrandt, prof. Andrzej Wiszniewski, Tomasz Inglot; harmonogram dnia w ośrodku; informacje niepowiązane ze sobą: o rzekomej konieczności opłacania pobytu w ośrodku, o wywożeniu części internowanych do Strzelc Opolskich i wytaczaniu im procesów, o powstaniu "listy szpicli" oraz pisma internowanych "PAPuga TASSmańska", o stemplowaniu listów do rodzin internowanych stemplem okolicznościowym, o nasileniu kontroli w celach i kontroli osób wychodzących oraz o sugerowaniu przez przesłuchujących życzliwości wobec "Solidarności"

internowani w Ośrodku Odosobnienia w Nysie

Wytnij rozplakatuj blok ulotek opozycyjnych

Karta podzielona na 16 pól przeznaczonych do wycięcia, w każdym inne hasło opozycyjne Lech Wałęsa i TKK "S" naszymi reprezentantami / Reforma gospodarki to nie podwyżki cen / Chcemy Polski bez więźniów politycznych / Praca nie może być karą. Żądamy anulowania ustawy o przymusie pracy / Żądamy demokratycznej ordynacji wyborczej / Dość podwyżek cen! Nie mniejszać norm żywnościowych! Żądamy dodatku drożyźnianego! / Uwolnić bezprawnie więzionych działaczy Solidarności i KSS KOR / Prawo do zrzeszania się prawem naturalnym, a nie nadanym. Żądamy pluralizmu związkowego i swobody zrzeszania się / Chcemy wyborów a nie głosowania na narzuconych kandydatów / Nie ma reformy gospodarczej bez poparcia załóg / Domagamy się przestrzegania praw człowieka. Żądamy uwolnienia więzionych za swoje i nasze przekonania / Przywrócić społeczne wersje ustaw o cenzurze i szkołach wyższych / Nasza odpowiedź na niedemokratyczne wybory: bojkot / Przekuć SKOTy na pługi / Przywrócić do pracy wyrzuconych za działalność związkową / Informując i wspomagając niezależną prasę łamiesz monopol informacyjny / TW / wytnij rozplakatuj 04.05.1982 weszła w życie ustawa o szkolnictwie wyższym, zaś 13.10.1985 odbyły się wybory do Sejmu - ostatnie przed wyborami czerwcowymi w 1989.

NSZZ Solidarność

Rezolucja uchwalona na 48 godzinnym wiecu okupacyjnym studentów Uczelni Wrocławskich

rezolucja uchwalona przez uczestników wiecu okupacyjnego studentów uczelni wrocławskich 14.03.1968 r. wiece odbyły się na: Uniwersytecie Wrocławskim, Politechnice Wrocławskiej, w Wyższej Szkole Rolniczej (dziś Uniwersytet Przyrodniczy), na Akademii Medycznej, w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pieknych (dziś Akademia Sztuk Pieknych), Wyższej Szkole Muzycznej (dziś Akademia Muzyczna) oraz Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego (dziś Akademia Wychowania Fizycznego)

Studenci Wyższych Uczelni Miasta Wrocławia

Uchwała końcowa

uchwała końcowa strajku okupacyjnego studentów wrocławskich uczelni 14-16.03.1968 r.: Uniwerytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej, WSR Wyższej Szkoły Rolniczej - dziś Uniwersytet Przyrodniczy, AM Akademii Medycznej, PWSSP Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych - dziś Akademia Sztuk Pięknych, WSM Wyższej Szkoły Muzycznej - dziś Akademia Muzyczna) oraz WSWF Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego - dziś Akademia Wychowania Fizycznego

Komisja Organizacyjna Wieców Uczelni

Komunikat dr. Ryszarda Krasnodębskiego/Wykładowcy matematyki na Politechnice Wrocławskiej ...

komunikat informujący o rozpoczęciu 17.03.1968 r. przez Ryszarda Krasnodębskiego, pracownika naukowego Politechniki Wrocławskiej, głodówki w geście poparcia dla postulatów studentów wrocławskich uczelni wysuniętych podczas wieców okupacyjnych, które odbyły się w dniach 14-16.03.1968 r.

Krasnodębski Ryszard

Strajk studentów trwa...

Od września 1980 r. powstawały na uczelniach komitety organizacyjne nowo powstających niezależnych organizacji studenckich. Przełomowy dla losów przyszłego NZS okazał się Zjazd Delegatów Komitetów Założycielskich Niezależnych Organizacji Studenckich, który odbył się w Warszawie w dniach 18-19 października 1980 r, podczas którego zaproponowano powstanie ogólnopolskiej organizacji o nazwie Niezależne Zrzeszenie Studentów. Jednak władze komunistyczne robiły wszystko by nie zarejestrować nowopowstałego zrzeszenia. Doprowadziło to do protestów wśród studentów. 6 stycznia 1981 r. w Łodzi został powołany Studencki Komitet Jedności oraz podjęta została akcja, która miała polegać na całodobowym okupowaniu budynków Uniwersytetu Łódzkiego, przy odbywających się zajęciach. 15 stycznia doszło do spotkania delegacji studentów wraz z ministrem nauki Januszem Górskim, który podczas spotkania nie wyraził chęci współpracy. Tego samego dnia wieczorem postanowiono rozpocząć strajk na Uniwersytecie Łódzkim, a w kolejnych dniach dołączyli studenci z Politechniki Łódzkiej, Akademii Medycznej i Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej.

Niezależne Zrzeszenie Studentów