Pokazano 7 rekordów

Opis archiwalny
Relacje historii mówionej i spisane wspomnienia uchodźcy With digital objects
Zaawansowane opcje wyszukiwania
Drukuj podgląd Hierarchy Zobacz:

Mieczysław Pożarski - relacja

Relacja Mirosława Pożarskiego dotyczy aresztowania rodziny w Wołkowyskach, wywózki na Syberię, warunków życia w kołchozie, stosunków z miejscową ludnością, amnestii w 1941 roku, pobytu w Uzbekistanie, wstąpienia do szkoły Junackiej i pobytu w Persji i Afryce, lat powojennych i okresu po powrocie do Polski, studiów w Warszawie, wyjazdu do Ostródy.   Zakres chronologiczny: 1929-2017   Miejsca wydarzeń: Syberia, Archangielsk (Rosja), Szafrikan, Buchara (Uzbekistan), Kermine (Nawoi,Uzbekistan),  Outdshroon (Republika Południowej Afryki), Tanzania, Kenia, Przylądek Dobrej Nadziej, Isfahan (Iran), Teheran (Iran), Bombaj (Indie), Czechowice-Dziedzice (pow. bielski, woj. śląskie), Chicago (Stany Zjednoczone Ameryki), Wrocław (woj. dolnośląskie), Gdańsk (woj. pomorskie), Warszawa (woj. mazowieckie), Bydgoszcz (woj. kujawsko-pomorskie), Białystok (woj. podlaskie), Ostróda (woj. warmińsko-mazurskie), Olsztyn (woj. warmińsko-mazurskie), Częstochowa (woj. śląskie)

Pożarski Mieczysław

Valivade. Dzienniczek. Indie 1945

Dziennik Janiny Niemczyk-Dominiak, wywiezionej na Syberię w czasie II Wojny Światowej, wraz z innymi uwolnionymi w 1942 r. Polakami tafiła przez Kirgistan, Iran i Pakistan do Indii; prowadzi dziennik, w którym zapisuje wydarzenia z poszczególnych dni - wycieczka harcerska, ćwiczenia, zdobywanie sprawności, spotkania, dyskusje, opisuje współżycie z miejscową hinduską ludnością handlującą w polskim obozie, opisuje warunki mieszkalne, pisze o tęsknocie za Polską, przytacza listy od żołnierzy polskich, jakie otrzymywały harcerki a także teksty śpiewanych piosenek, opisuje spędzane święta, pod koniec wtrąca kilka uwag autorefleksyjnych i na temat współtowarzyszek; wymienia kilka nazwisk druhenek i z kierownictwa obozu; po ostatnim wpisie następuje kilkadziesiąt pustych kart i kolejne wpisy, o datach wcześniejszych; na końcu prowadzi karty samodyscypliny; wpisy na początku niemal z każdego dnia, później stają się nieregularne Zakres chronologiczny: 18.12.1944-10.11.1946 Miejsca wydarzeń: Valivade (Kolhapur, Indie), Panhala (Kolhapur, Indie)

Niemczyk-Dominiak Janina

Ewa Sudoł-Kozłowska - relacja

Relacji Ewy Sudoł-Kozłowskiej, córki zesłanej wraz z rodziną na Syberię Haliny Kozdroń (ur. 27.12.1933 r.), która to rodzina (matka, brat matki oraz babcia świadek) opuściła terytorium ZSRR wraz z żołnierzami gen. W. Andersa i została przez Anglików umieszczona w obozie dla uchodźców w Tengeru w Tanganice (ob. Tanzania); świadek wspomina trasę ewakuacji rodziny, warunki panujące w obozie, organizowanie się uchodźców, działające tam stowarzyszenia (harcerstwo), życie religijne, kontakty z ludnością miejscową, a następnie powrót do Polski i pierwsze lata funkcjonowania rodziny w Polsce; relacja jest oparta o opisywanie zdjęć pokazywanych przeprowadzającemu wywiad, przez co jest nieco chaotyczna, poza tym wypowiedzi świadek często są na dużym poziomie ogólności.   Zakres chronologiczny: 1939-1950   Miejsca wydarzeń: Brest (Brześć nad Bugiem, daw. woj. poleskie, Białoruś) , Syberia, Kazachstan, Tengeru (Tanzania), Mombasa (Kenia), Karaczi (Pakistan), Teheran (Iran), Bombaj (Indie), Łódź (woj. łódzkie), Wrocław (woj. dolnośląskie), Jelcz-Laskowice (pow. oławski, woj. dolnośląskie)

Sudoł-Kozłowska Ewa

Dimitrios Serafim - relacja

Druga część relacji grackiego uchodźcy politycznego dot. jego życia w Polsce, kontaktów z mniejszością grecką, sytuacji politycznej w powojennej Europie oraz wyjazdów do Grecji. W zbiorach Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" znajduje się jeszcze jedna relacja Dimitriosa Serafima dot. okresu poprzedzającego jego przyjazd do Polski.   Zakres chronologiczny: 1950 - 2013.   Miejsca wydarzeń: Jelenia Góra (woj. dolnośląskie), Saloniki (Grecja)

Serafim Dimitrios

Dimitrios Serafim - relacja

Relacja greckiego uchodźcy politycznego dot. jego udziału w II wojnie światowej, wojnie domowej w Grecji (1945 - 1949), ucieczki z ojczystego kraju, drogi do Polski, osiedlenia się ostatecznie w Jeleniej Górze, życia codziennego oraz kontaktów z rodziną. W zbiorach Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" znajduje się jeszcze jedna relacja Dimitriosa Serafima dot. późniejszych lat życia w Polsce. Zakres chronologiczny: 1926 - 2012. Miejsca wydarzeń: Ateny (Grecja), Saloniki (Grecja), Durres (Albania), Wrocław (woj. dolnośląskie), Jelenia Góra (woj. dolnośląskie), Wałbrzych (woj. dolnośląskie)

Serafim Dimitrios

Dimitrios Arseniu - relacja

Druga część relacji greckiego uchodźcy dot. jego życia w Polsce, pracy, relacji osobistych, kontaktów z mniejszością grecką oraz wyjazdów do Grecji. W zbiorach Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" znajduje się jeszcze jedna relacja Dimitriosa Arseniu dot. okresu poprzedzającego jego przyjazd do Polski. Zakres chronologiczny: 1950 -2012. Miejsca wydarzeń: Wrocław (woj. dolnośląskie), Jelenia Góra (woj. dolnośląskie), Poznań (woj. wielkopolskie), Warszawa (woj. mazowickie), Grecja.

Arseniu Dimitrios

Dimitrios Arseniu - relacja

Relacja greckiego uchodźcy politycznego dot. udziału w II wojnie światowej, wojnie domowej w Grecji (1944 - 1949), eksodusu z rodzinnego kraju, osiedlenia się i początków życia w Polsce. W zbiorach Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" znajduje się jeszcze jedna relacja Dimitriosa Arseniu dot. późniejszych lat życia w Polsce.   Zakres chronologiczny: 1925 - 1960.   Miejsca wydarzeń: Agrinio (Grecja), Tirana (Albania), Wrocław (woj. dolnośląskie) , Jelenia Góra (woj. dolnośląskie), Gdańsk (woj. pomorskie)

Arseniu Dimitrios